Ramljak predstavio AlixPartners: Dosta su optimistični

Vijesti 25. tra 201710:07 > 10:13
Robert Anic/PIXSELL

U Agrokorovom tornju danas je izvanredni povjerenik Ante Ramljak održao konferenciju za medije na kojoj je predstavio novog savjetnika za restrukturiranje, a to je kompanija AlixPartners.

”Jučer smo potpisali ugovor sa savjetnikom za restrukturiranje Agrokora. Radi se o komapniji AlixPartners koja će nam pomoći na ovom poslu restrukturiranja koji je pred nama. Pomoći će nam i na poboljšanju poslovanja komapnija unutar Agrokor grupe. Njihovi predstavnci su od jučer u kompaniji i počeli su sa svojim zadacima i očekujemo da ćemo u 12 mjeseci završiti restrukturiranje”, rekao je Ramljak.

”To je tvrtka koja je među 5 najvećih u svijetu i svakodnevno se suočavaju s ovakvim problemima. U nekim državama na manjem nivou, a negdje u većem. Oni su dosta veliki optimisti da se ovo može dovršiti do kraja”, rekao je povjerenik Ramljak.

Kazao je kako će se stvarni dug Agrokora znati tek iza 10. lipnja kad se prikupe sve tražbine vjerovnika.

”Ima i sada nekih projekcija, ali ne bih s tim izlazi”, kazao je.

”Plan restrukturiranja bi trebao biti gotov do listopada ili studenog kad vidimo kakva su operativna  poslovanja kompanija i kad se napravi revizija za 2016. godinu”, rekao je.

Ramljak je kazao kako je dosad dobar dio banaka i faktoring društava potpisao Promemoriju te da je zadovoljan tim dijelom. Ipak, problem su dobavljači.

”Nisam zadovoljan odazivom dobavljača”, rekao je Ramljak. ”Od162 koliko ih je bilo na listi odazvalo se njh 70-ak, nekih 40 posto, dok je kod banaka situacija da se odazvalo u ukupnom iznosu oko 73 posto ukupnog iznosa mjenica koje banke drže kod sebe. Taj omjer je na stranu banaka i to me čudi da dobavljači nisu u većem broju pristupili”.

Istaknuo je kako u Agrokoru nema namjeru provesti više do 12 mjeseci.

”Cilj je da u 12 mjeseci zatvorimo tu nagodbu. Ako to ne bude tako onda imamo mogućnost plus 3 mjeseca”, rekao je Ramljak.

Ramljak je prošli tjedan razgovarao s predstavnicima šest konzultantskih tvrtki specijaliziranih za restrukturiranje – Ernst&Young, McKinsey, AlixPartners, Boston Consulting Group, Roland Berger i KPMG.

Podsjetimo, Promemoriju o mjenicama Agrokora do ponedjeljka u 15 sati potpisalo je 16 financijskih institucija i sedamdesetak dobavljača.

Promemoriju je potpisalo 16 financijskih institucija sa 73 posto ukupnog iznosa od 3,134 milijarde kuna dok je među faktoring društvima taj udjel 99,37 posto. Kod dobavljača, promemoriju ih je potpisalo sedamdesetak uz 41,11 posto udjela tražbina na koje se odnosi Promemorija.

Izvanredni povjerenik u Agrokoru Ante Ramljak u prošli je utorak potpisao finalnu verziju Promemorije o mjenicama Agrokora, koja je poslana na adrese 159 dobavljača i 31 banke, faktoring društva i drugih financijskih institucija.

Kako su tada priopćili iz Agrokora, svrha Promemorije je definiranje i uređivanje odnosa dobavljača i vjerovnika po pitanju mjenica, a poštujući načelo suradnje i raspodjele rizika i troška.

Pristupanjem Promemoriji vjerovnici i dobavljači mogu osigurati da se uz određene uvjete nad dobavljačima ne provode prisilne naplate. Naime, prema Promemoriji vjerovnici odnosno financijske institucije koje joj pristupe neće poduzimati radnje prisilne naplate do 31. svibnja 2017. godine, odnosno do duljeg datuma, uz uvjet sklapanja bilateralnog pravnog posla između vjerovnika i dobavljača. Bilateralni pravni poslovi predviđeni promemorijom su primjerice odgođeno plaćanje potraživanja do obustave postupka izvanredne uprave, u slučaju odobrenja tijela nadležnog za rad vjerovnika, zatim kredit odobren od strane kreditnih institucija ili drugi načini prihvatljivi vjerovniku i dobavljaču, objavili su početkom ovog tjedna iz Agrokora.

Krajem rujna prošle godine Agrokor je imao 16 milijardi kuna obveza prema dobavljačima, od čega se, kako se doznaje, oko 10 milijardi kuna odnosi na dobavljače iz Hrvatske. Od tog iznosa od 10 milijardi kuna se na obveze prema fakturama odnosi iznos od 2,4 milijarde kuna, dok su obveze po mjenicama oko 7,4 milijarde kuna, pri čemu se više od četiri milijarde kuna odnosi na interne odnosno mjenice unutar tvrtki iz sastava koncerna, a više od 3,1 milijarda prema eksternim dobavljačima, primjerice Francku, Krašu i sl.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.