O novoj krizi vlasti u Novom danu govorio je politički analitičar i docent na Fakultetu političkih znanosti, Višeslav Raos.
Idući tjedan u Saboru se očekuje izglasavanje povjerenja ministru Zdravku Mariću pa predsjedniku parlamenta Boži Petrovu pa onda kreće stanka zbog lokalnih izbora. Hoće li se sve rješavati nakon njih?
“Završava redovno zasjedanje Sabora, no postoji još jedan as u rukavu koji ima Plenković, koji ima HDZ. Zamislimo da Jandroković nakon što postane predsjednik Sabora kaže da će zbog situacije u državi sazvati izvanrednu sjednicu. Naravno da će biti politički napeto.”
U kontekstu lokalnih izbora, tko je na dobitku s ovim događajima?
“Na neki način je Mostu ovaj razlaz jako dobro došao, više se može orijentirati kao nešto autentično drugačije. S druge strane, HDZ, odnosno Plenković… Zapravo, ova priča ima itekako dubinsku pozadinu rješavanja unutarnjih problema HDZ-a, Plenkovićev obračun s nekim drugim strujama koje su ostale od Tomislava Karamarka i Milijana Brkića. Plenković je zadobio je određen respekt i ljudi koji ga ne vole. Možda nije dobio dodatne glasove, ali je učvrstio položaj unutar stranke. Moramo znati da u HDZ-u još predstoje izbori za druga tijela u stranci pa da možda to postane Plenkovićev HDZ, što on još nije.”
Kako je došlo do tog brzopoteznog poteza, premijer se ne čini nekim tko donosi takve odluke? Je li siguran da ima većinu?
Puno toga je stavio na kocku. Ne vjerujem da je na prečac donio odluku. Vjerojatno se konzultirao s ljudima oko pravnih aspekata. Sigurno s gospodinom Šeksom i od njega je dobio zeleno svjetlo. Čisto proceduralno, on je to mogao napraviti. Nema tu velike zavjere ni ustavne krize. Rekao je da je upozorio Petrova “tu je crvena crta”. Postavlja se i pitanje koliko je bilo kontakata ispod stola s drugim klubovima.”
U tim preslagivanjima se spominju HNS, HSS, manjinci…
“To je moguće. Ajmo krenuti od manje priče – HSS. Beljak govori o stvaranju alternativne većinu, svi osim HDZ-a, no to je moguće samo matematički. S druge strane sigurno je da bi barem neki zastupnici te stranke poduprli novu Plenkovićevu Vladu.
Kod HNS-a… Čim je došla smjena, Vrdoljak umjesto Pusić, govorilo se da se oni pomiću prema HDZ-u, da je ideološki jaz manji. Međutim, čini se da baza na terenu i njihovi birači i dalje nisu na to spremni. Vrdoljak je u usponu, Bernardić je slab i ima se priliku pokazati prema biračima kao pravi šef oporbe. Ako bi sad išao s Plenkovićem, srezao bi si to. Čini se da Vrdoljak ima ambicije kao nekad Radimir Čačić – da se u nekoj mogućoj konstalaciji on nametne kao premijer vlade lijevog centra.”
Jesu li potpisi protiv Petrova i potpisi za Plenkovića?
“Ne nužno. Dovoljno je 40 potpisa za samo pokrenuti proceduru o povjerenju. HNS je već rekao da, ali ne za Jandrokovića. To su paralelni procesi.”
Ne čini se izglednim da bi Most mogao s SDP-om?
“Da su htjeli već su mogli. Bernardić bi prema svojoj stranci, ako bi išao prema Mostu, također bi ispao slab. Sada na stražnja vrata slagati većinu mislim da nije izgledno. Naravno da svi govore da su spremni za izbore, ali znamo da su u SDP-u financije loše. HDZ je u boljoj poziciji i nameću tempo ovim neočekivanim potezima, no isto su vjerojatno svjesni da treći izbori u dvije godinu nisu dobro rješenje.”
Kako je SDP iskoristio sitauciju? Sve je krenulo njihovim zahtjevom za opoziv Zdravka Marića.
“Već su pokušali sa opozivom Barišića, no tada je Most ipak bio suzdržan. Plenković je valjda isto očekivao i za Marića. Cijela priča oko Agrokora jest sporna i svi se pitaju zašto premijer stoji čvrsto iza svega. SDP nije puno profitirao na svemu. Cijela priča iz perspektive oporbe više ide na ruku HNS-u.”
Ostavka Zdravka Marića je ipak moguća?
“Ako se dogodi, dogodit će se kad ćemo se najmanje nadati kad se sve slegne. Zanimljivo je hoće li Plenković pokušati kratkoročno napraviti jednu veću konstrukciju Vlade, svjestan da ima druge ministre iz kvote HDZ-a koji nisu zadovoljili.”
Koliki su Agrokor i Marić teret HDZ-u?
“Andrej Plenković, ako dođe do toga, reći će pred javnosti “ja nisam znao, imao sam povjerenje u Marića, ali nove činjenice mijenjaju kontekst i moram mu se zahvaliti”. Ako će trebati, oprat će ruke od njega, kao što je napravio Milanović s Linićem i niz sličnih primjera.”
Kako ocijenjujete komunikaciju Plenkovića prema javnosti?
“On je uvijek bio samouvjeren, no dosad je djelovao pomalo sterilno. Ako ima jedna osoba s kojom ga možemo uspoređivati komunikacijski, onda je to Ivo Sanader. Iako Plenković ne bi priznao, zaista u nekim stvarima gleda Sanadera kao uzora. U dobrima, nadajmo se.
Smatrali smo da je previše birokrat, premalo državnik. S druge strane, počeo nas je iznenađivati nekim odlukama. Znamo jednu drugu bombastičnu, pred Božić o INA-i. I dalje ne znamo koji je epilog te priče. Kmnogi kažu da je upitno što će biti.”
Je li cjepkanje Mosta moguće?
“Puno se pokušavalo. Milanović, Karamarko… Plenković još nije, ali nije nemoguće. Most je u ovoj situaciji ispao dosta naivan. Na kraju, Most bi morao malo naučiti kako je to biti u oporbi. Otkad postoje zapravo sjede u Vladi. Za njih bi bilo zdravo da malo budu opozicija.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.