Bivši SDP-ov ministar financija Boris Lalovac gostovao je u emisiji Novi dan i komentirao situaciju ne samo oko Agrokora, nego i upozorenja o opasnosti rasta kamatnih stopa.
HNB upozorava na opasnosti rasta kamatnih stopa i priprema preporuke bankama da reprogramiraju kredite građanima s ciljem da promjenjive kamate zamijene fiksnima.
Kamate, riječ je o referentnima, koje su prije nekih osam godina iznosile oko pet posto indeksnih poena. Euribor je pao s pet na minus pet i sada bi građani trebali imati jedan i pol posto, a imaju četiri, pet posto. Bankari su fiksnu maržu zamijenili i ona iznosi pet posto. Postavlja se pitanje definiranja početnih marži, a građani u RH imaju duplo više nego u drugim zemljama. Kako je moguće da je trošak države, a nije, a depoziti su od 0,3 do 0,6 i na to bankari dodaju svoju mrežu i poručuju – fiksirajte ih. Ali to će vas koštati pet posto i opet ćete doći do toga da će vam rata rasti. Imovina banaka iznos oko 400 milijardi kuna, bankari su imali dobit od šest milijardi, a žalili su se zbog švcaraca. Otkud to, upravo zbog velikih kamatnih marži koje prevaljuju na građane.
Što Vlada može učiniti?
Imate presude da su banke nezakonito mijenjale kamatne stope. Valutni rizik je bio na građanima, a sad a je kamatni rizik na njima. Tko upravlja rizicima? Banke, a ispada da sve što se događa, one prevaljuje na građane. Mislim da je dobro o ovome pričamo i da HNB upozorava, ali valja reći što se događa. Nije to samo problem Hrvatske, nego i građana Italije i Njemačke i Francuske. Treba otvarati ta pitanja i djelovati kao što smo i mi djelovali i to će u konačnici biti dobro i za banke.
Prvi dio razgovora pročitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.