Vlada je predložila zakon koji bi, prema riječima ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića, trebao dokinuti nepoštenu trgovačku praksu u lancu opskrbe hranom. Što bi taj zakon trebao promijeniti za trgovce, a što za dobavljače zna Anka Bilić Keserović.
Zoran Šimunić predstavlja grupaciju proizvođača tjestenine. Zakon na koji se čekalo godinama, naravno pozdravlja:
“Ovaj zakon će prema mom mišljenju donijeti balans u odnose, balans u pregovore jer će onemogućiti upravo taj nerealan transfer rizika, ali s druge strane mi ćemo i dalje pregovarati”, kaže Zoran Šimunić, predsjednik grupacije proizvođača tjestenine.
Ali prema riječima ministra, više neće vrijediti zakon jačeg. Tu su trgovački lanci pribjegavali zbilja svemu i svačemu.
“Nema više uvjetovanog sklapanja ugovora i poslovnih dogovora kompezacijom roba i usluga. Znači, ako smo nešto isporučili, želimo da naši proizvođači dobiju novac za to, a ne umjetno gnojivo, automobilske gume…”, kaže ministar Tolušić.
Ministar posebno ističe i zabranu prodaje proizvoda krajnjem potrošaču ispod nabavne cijene s PDV-om. Drugim riječima odzvonilo je, tvrdi, dampinškim cijenama.
Trgovci, barem neki od njih, nemaju ništa protiv zakona, ali već mu ovoj fazi nalaze cijeli niz nedostataka, pa i problem nabavne cijene. Kažu, da, zakonom se propisuje da se ne smije prodavati ispod nabavne cijene, ali se ne definira što je ta nabavna cijena:
“Nabavne cijene s inozemnih tržišta su uvijek niže od naših domaćih, nemamo restrikcije o ugovovaranju, zakon će dovesti do rasta uvoza”, kaže Martin Evačić iz NTL-a.
Glavnu ulogu za obračune s nepoštenim trgovcima preuzima Agencija za tržišno natjecanje koja može propisati kazne od pola do 3 i pol mlijuna kuna.
“Zašto ona, a ne Prekršajni sud? Zato što je efikasnija, puno veće kazne može propisati zbog nepoštivanja samog zakona, nema kratkih zastarnih rokova kao što ima u prekršajnom zakonu.
Ali ima li Agencija dovoljno ljudi da provodi nadzor. Zasad se zapošljava 6 novih ljudi.
“Ona nije kapacitirana da bi se time bavila, kazne su nejasne, možda ne, može doći do proizvoljnog tumačenja, a kazne drakonske”, kaže Evačić.
“Mislim da nije riječ o tome da će Agencija morati provjeravati sve postojeće ugovore nego bi Agencija trebala reagirati na prijave”, mišljenja je Šimunić.
Koliko će ih biti ovisi koliko se ozbiljno shvati Zakon. Ako se donese. Sabor ne zasjeda do početka lipnja, nema zasada ni većine. Pitanje je hoće li je i biti, pa bi sve skupa moglo dočekati neka politički sretnija vremena.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.