Četiri zagrebačke bolnice od danas kreću s provedbom pilot-projekta uvođenja prioritetnih listi čekanja za pacijente sa sumnjom u ozbiljne dijagnoze. Takvim pacijentima osigurat će se 10 posto mjesta na postojećim listama čekanja, čime će im se unutar mjesec dana omogućiti kompletna dijagnostika i početak terapije.
U tri dana do specijalista, a u mjesec dana do potrebne dijagnostike i terapije. To bi trebale omogućiti prioritetne liste čekanja i skratiti muke onima na već postojećim listama čekanja.
“Ja ne znam za druge, ali ja sam bila zadovoljna i dosad, ja mislim da će ovo uroditi plodom, već i dosad radili i neke liste prioriteta, tko je bio hitni, uzeli su ga i prije”, kaže pacijentica Ljiljana.
Prioritene liste trebaju pomoći pacijentima kod kojih se sumnja na ozbiljne bolesti.
10 posto mjesta na listama
Važno je naglasiti da se prioritetne liste ne odnose na hitne pacijente, kojima se odmah žurno pruža zdravstvena skrb. Prioritetne liste se uvode zbog dijagnoze ozbiljne bolesti koja nije hitna, poput sumnje u tumore ili mogućnost infarkta. Za pacijente za koje se sumnja da imaju ozbiljne dijagnoze osigurat će se 10 posto mjesta na postojećim listama čekanja.
“Obiteljski liječnici će određivati prioritet upućivanja pacijenta specijalistu, a specijalist primjerice neurogolog, kardiolog će onda određivati prioritet dijagnostičke obrade za takve pacijente koji dođu iz obiteljske medicine. To je nešto što postoji, takve inačice i vani u sustavima”, kaže Krešimir Luetić, prvi dopredsjednik Hrvatske liječničke komore.
Pilot-projekt provode Dječja bolnica u Klaićevoj, KBC Zagreb, KBC Sestara milosrdnica i KB Dubrava, a nakon tri probna mjeseca u Zagrebu, prioritetne liste čekanja trebale bi biti u cijeloj Hrvatskoj.
“Zadnjih ovih godinu i pol dana roditelji tj. dijete dođe do dijagnoze dođe relativno brzo, naravno, pedijatri su ti koji će uputiti pod nekakvim sumnjivim okolnostima ako nisu sigurni će uputiti u neke referentne centre i do dijagnoze se ide brzo, ali od kolega koji su bili dosad sam čula da se čekalo i dulje, ali naravno treba se ulagati u preventivu”, kaže Kristina Divić.
U udruzi pacijenata ovu vijest dočekali su s oduševljenjem, no muči ih samo jedno.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.