"Glavni sponzor Slovenije upravo je Njemačka"

Vijesti 03. srp 201709:37 > 09:37
N1

Mate Mijić, savjetnik Ruže Tomašić u Europskom parlamentu, gostovao je u Novom danu i komentirao odluku Arbitražnoga suda, kao i njezine posljedice.

Hoćemo li sutra dobiti službenu ocjenu Europske komisije oko arbitraže?

Vrlo vjerojatno hoćemo, postoji velika mogućnost, ali ne bih stavljao definitivan znak nad tim, jer realno jedna od članica Europske unije ne priznaje odluku Arbitražnog suda, a druga priznaje. Mislim da Europska komisija tu ne bi smjela igrati neku veliku ulogu. Nastojat će to što prije maknuti s dnevnog reda, ali ovo pitanje neće tako skoro biti maknuto, jer je Hrvatska oštećena u ovom postupku, on je duboko kontaminiran, ali nam može biti polazišna točka za bilateralne pregovore sa Slovenijom da jednom konačno riješimo ovo pitanje.

Tko ima bolju poziciju, Hrvatska ili Slovenija?

Definitivno Slovenija. Ja bih rekao da je ova arbitraža poraz Hrvatske. On se nije dogodio prije nekoliko dana, nego još devedesetih godina, kad se Slovenija strateški posvetila ovom pitanju više nego mi. To je nekako i logično, kad netko ima 30-ak kilometara obale, onda će se grčevito boriti za svaki pedalj, a kad netko ima veliku i prekrasnu obalu poput naše, vlast toliko ne zaokuplja. Slovenija smatra ovo nacionalnim interesom, cijelo vrijeme predvodi ovu igru, uvijek je korak ili dva ispred Hrvatske, i sad je. Ima arbitražu koja njima odgovara i sasvim im je zgodna platforma za bilateralne razgovore. A mi, iako smo se ispravno povukli iz arbitraže, ipak nismo dovoljno energije posvetili lobiranju među ostali članicama da shvate koliko je Hrvatska tu oštećena. Nigdje se u presudi ne spominje da je Hrvatska izašla iz arbitraže, to se ignorira. I u ovim procesima je to očekivano, jer koštaju jako puno novca. Trebali smo intenzivno lobirati i poručivati kako je arbitraža opasno kompromitirana i ne smije se nastaviti.

Kako je moguće da Hrvatska najjače zemlje Europske unije i naše glavne saveznike nije detaljno upoznala sa stajalištem oko arbitraže?

Teško mi je povjerovati da je Njemačka bila tako neinformirana. Mislim da je glavni sponzor Slovenije upravo Njemačka. Mi smo ti koji gubimo ovakve sporove upravo zahvaljujući Njemačkoj, to njezino približavanje Rusiji najviše se lomi preko naših leđa, u ovom slučaju i čeka nas u arbitraži sa Srbijom oko graničnog spora ako se vrlo brzo ne posvetimo tom pitanju.

Koliko je kompliciran položaj Hrvatske, kad je u pitanju Schengen?

Je kompliciranija, naš položaj je nezavidan, ali ne treba očajavati. Hrvatska treba pokazati da je ona ta koja se zalaže za međunarodno pravo. Ne treba huškački nastupati. Hrvatska mora naglasiti da nepriznavanje ove arbitraže znači poštivanje međunarodnog prava, koje je upravo ugroženo ovakvim presudama.

Je li Hrvatska doista “troublemaker” u Europskoj uniji?

Kad pogledate kako Europska unija funkcionira i kako Europska komisija želi voditi Europsku uniju, troublemaker je svatko onaj tko digne glas za sebe. To ne znači da mi to ne bismo trebali raditi. Neće nitko pretjerano blagonaklono gledati kad se nacionalno pitanje pokuša riješiti za europskim stolom, ali to ne znači da se to ne treba raditi.

Koja je budućnost odnosa između Hrvatske i Slovenije?

Prostora će biti, sjećamo se sporazuma Drnovšek – Račan, ova arbiraža je ipak svojevrsni pomak, ali uvijek je ono što ste potpisali platforma za daljnje razgovore. Moramo istjerati svoj interes, mislili smo da je sporazum ostao u zapećku, ali nije, on uvijek uskrsne. Stvar je daleko od gotove, ali nas pravno ne obvezuje. Moramo naći bilateralno rješenje sa Slovenijom. SAD i Velika Britanija su poslale upute da se to što prije riješi.

Tko su najjači saveznici Hrvatske, a tko Slovenije?

Daleko najjači saveznik Slovenije jesu Njemačka i Europska komisija. Kad su u pitanju hrvatski saveznici, možemo računati na Amerikanci. Nećemo pogriješiti ako ustvrdimo da su nam oni pomogli da uopće utvrdimo nepravilnosti u postupku. Mislim da je Amerika naš najpouzdaniji partner.

Estonija preuzima predsjedanje Europskom unijom. Na koji način donošenje odluka ovisi o zemlji koja predsjeda?

Mislim da u ovom trenutku neće utjecati, mislim da Europska unija ima puno strukturnih problema koji moraju doći na dnevni red, ali mislim da to neće biti pitanje kojim će se Europska unija baviti. Mi ne smijemo dozvoliti da se ovako kontaminirani postupak primijeni. Moramo inzistirati na primjeni međunarodnog prava.

Što će biti sa slovenskim najavama tužbe Hrvatske pred Europskom komisijom?

Mislim da je to više sredstvo pritiska ili što može više riješiti ili nama nametnuti. Slovenci će vjerojatno maltretirati naše ribare u Savurijskoj vali.

Kakve su šanse da se bilateralno riješi ovo pitanje?

Teško je očekivati da će slovenija pristati na nešto puno manje od ovoga, ali kako je nama to neprihvatljivo, mislim da će to biti podloga za razgovore, ali da ćemo se teško maknuti s ovim. Mi smo oštećeni kontaminacijom tog postupka, da bi nama ovo rješenje predstavljalo konačan zaključak. Hrvatska mora razmišljati i kako će se postaviti prema svom dugogodišnjem savezniku.

Je li oslabljena pozicija Hrvatske u daljnjim pregovorima?

Ovime može biti ojačana naša pozicija, jer bi se mogli strateški posvetiti tim pitanjima. Mislim da smo sve granične sporove zapostavili i ovo je možda dobra opomena, crvena lampica, da su, koliko god po međunarodnom pravu bili u pravu, arbitraže i političke igre.

Rupel tvrdi da je pozicija Slovenije trebala biti da ne prihvaća arbitražu?

Postoje određeni politički faktori u Sloveniji koji imaju prevelike ambicije. Nema ništa loše u guranju vlastitih interesa, ali možda su se nadali prikazati faktorom stabilnosti, mislim da će pokušati isprovocirati incidente na granici, ako bi pokazali da smo mi problem. Odlično je kako Vlada komunicira i vlada ovim pitanjem, diplomatski, hladnokrvno i tako treba biti.

Hoće li Hrvatska ući u Schengen?

Ne vidim kako će to predstavljati neki veliki problem, u tehničkom smislu to nije problem. Savudrijska vala zaokružena je europskim morem, tu nema političkih pitanja, koliko će se dopustiti Sloveniji da inzistira na tome kao uvjetu, to ostaje za vidjeti. Mi moramo odraditi svoj dio priče i prikazati arbitražu kakva je bila, duboko kontaminirana i ne može biti osnova ni za kakvo pravedno rješenje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.