Kao da sutra ne postoji, Sabor je u posljednjem tjednu prije ljetne stanke ubacio u najvišu brzinu i donio nekoliko odluka koje velik dio javnosti pa i oporbe smatra spornima. Što su i kako odlučivali žureći se razbježati na ljetne praznike zna naš Elvir Mešanović.
Od jutra do kasno u noć – toliko je trajalo maratonsko zasjedanje Sabora posljednjeg tjedna prije ljetne stanke. Je li na taj način HDZ progurao važne zakonske promjene ispod žita?
“Nismo imali rasprave o nekakvim bitnim točkama, bilo je po 10 zastupnika u Saboru jer bi Sabor trajao ujutro od 9:30 do iza ponoći. Nitko ne može imati takvu koncentraciju, toliko bitnih točaka i raspravljati o njima”, kaže Nikola Grmoja, saborski zastupnik Mosta.
Taktikom iscrpljivanja protivnika u gluho doba noći raspravljen je Zakon o pravobranitelju za djecu kojim se otvara mogućnost za smjenu svake godine pri podnošenju izvješća o radu. Pravobraniteljica smijenjena, brojni amandmani – svi odbijeni.
“Ne prihvaćamo. Mišljenja smo da se smatra opravdanim da stupanjem na snagu novog zakona se pokrene i novi postupak za izbor novog pravobranitelja”, kazala je Nada Murganić, ministrica za obitelj i demografiju.
Predsjednik Sabora odbacuje optužbe o taktiziranju i kaže da je dužnost zastupnika biti na svom radnom mjestu.
“Ne, to nije strategija. Vi ste jako dobro pratili rad Sabora i vidjeli ste da je vrlo žučnih i burnih rasprava bilo i tijekom jutra i tijekom popodneva, međutim, dinamika zasjedanja je bila takva da smo morali raditi i u večernjim satima”, komentirao je Gordan Jandroković, predsjednik Hrvatskog sabora.
Izbor ustavnih sudaca odgođen za jesen
U roku par dana trebalo je saslušati, raspraviti i izglasati predsjednika Vrhovnog suda. Zbog netransparentnosti imovinske kartice Đure Sesse, oporbeni dio Odbora za pravosuđe odbio je sudjelovati u sjednici.
Sessa je na kraju potvrđen u Saboru, ali zato nisu novi ustavni suci. Oporba je to odgodila za jesen jer HDZ nije pristao na osnivanje istražnog povjerenstva o Agrokoru i ulozi Zdravka Marića u kreditu HBOR-a.
Uz to, razriješen je i Nadzorni odbor HRT-a, razriješeni su i članovi Vijeća za elektroničke medije te izabrani novi, pa se postavlja pitanje treba li doista Sabor tijekom ljeta odmarati puna dva mjeseca.
“Ako već imamo puno točaka koje čekaju, mislim da trebamo razmisliti i o ustavnim promjenama pa da se ta ljetna pauza promijeni i smanji kako bi Sabor mogao odraditi sve ono što ima na dnevnom redu, a ne da ovako odrađujemo točke bez da su zastupnici pripremljeni na njih i da javnost ne zna što se događa i u Saboru i što se donosi”, zaključuje Nikola Grmoja.
A to će se već malo teže dogoditi – jer tko bi sam sebi dobrovoljno skratio godišnji odmor?
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.