U Novom danu razgovarali smo s Tomislavom Klauškim, novinarom i kolumnistom dnevnih novina 24sata i tjednika Express koji je danas objavio ekskluzivan intervju novinara Željka Ivankovića s Ivicom Todorićem.
O mogućem ishodu DORH-ove istrage Agrokora, Klauški smatra da bi bio veliki događaj za hrvatsko gospodarstvo i hrvatsku politiku da se jedan od najmoćnijih – čovjek koji je kontrolirao cijelu Hrvatsku i kojemu je bio podređen dobar dio države – nađe na meti istrage, ali u nekim ranijim slučajevima smo vidjeli da u tim slučajevima istraga ili ne dođe do kraja ili zapne u nekom trenutku.
Mnogi su skloni reći da je “lex Agrokor” zaštita Ivice Todorića, kao i izbacivanje Mosta iz Vlade. Ako imamo u vidu da je kod nas vlast usko povezana s pravosuđem i s gospodarstvom, naročito s Agrokorom, stvara se trokut djelovanja u kojem država može diktirati tempo istrage.
“Kod Ivice Todorića je važno što on zna o HDZ-u. Todorić i Agrokor su istočni grijeh HDZ-a. HDZ ima vrlo veliki interes zaštititi svoje interese u Agrokoru. Kod Todorića se uvijek postavlja pitanje što on zna i što može reći i s kim je bio upleten. Uvijek se postavlja pitanje, kao i kod drugih tih procesa, primjerice Sanadera, Bandića, Zdravka Mamića. Neki su skloni reći da je munjevito micanje Alvareza iz Agrokora bilo usmjereno skrivanju nekih papira koji bi mogli zapet za oko nekome tko nije vezan za hrvatsku stvarnost”, kazao je Klauški.
O slučaju ministra obrane, o čijoj ostavci se raspravlja, Klauški pojašnjava da bi Damir Krstičević formalno mogao biti u ostavci do kraja mandata, kao što je premijer rekao da mogu odugovlačiti koliko god hoće.
“Dakle, njegova ostavka ne mora biti prihvaćena niti od premijera niti od Hrvatskog sabora. Pitanje je koja je procedura i može li ga netko prisiliti i je li mu je doista stalo da ode. On je ministar koji je već prijetio ostavkom, on je taj koji previše viče “to je vuk, to je vuk” i u jednom trenutku će ga ljudi prestati ozbiljno shvaćati. Predsjednica je odbila prihvatiti ostavku, što je protuustavna situacija jer predsjednica nije uopće ta koja prihvaća ostavku.
Imamo i slučaj u kojem je ministar priznao da je vojska izašla gasiti požar, bez poziva civilnih vlasti, što ne smije. To je bilo kršenje procedure.”
Klauški je komentirao i istup predjednice.
“Teško je ulaziti u mentalni sklop i motive predsjednice Republike. Ona se možda priklonila u jednom trenutku općoj klimi nezadovoljstva gašenjem požara i sustavom i pronašla dio s kojim je nezadovoljna. Neki isčitavaju to kao situaciju gdje je iskoristilla priliku da se riješi Dragana Lozančića, što baca ružno svjetlo da koristi nacionalnu tragediju za svoje osvetoljubive motive i progon Lozančića. No pokazalo se i da ona nema težinu.
Kada je riječ o sustavu, ima dosta poremećaja tko što treba raditi. Naš sustav ne ovisi o tome hoće li naš ministar obrane vući cijev s vodom po šumi i gasiti požar. On nije zato tamo, nego da koordinira sustav. Pričaju da je bio sav u gareži i gasio požar. On je ministar u Vladi, politička osoba koja mora koordinirati sustav.
Političari su uspjeli nacionalnu tragediju pretvoriti i priču o samima sebi. O njihovim svađama, nekoordiniranosti, taštinama, ostvavci.
Uglavnom, možemo se našaliti da se predjednica konačno možda može pohvaliti da je srušila jednog ministra u Vladi, budući da je govorila da će prozivati Vladu. Mnogi su očekivali da, budući da dolaze iz iste stranke, uostalom HDZ ima sva tri stupa vlasti da će stvari biti koordinirane. Ipak mislim da se ovdje dosta radi o osobnom animozitetu i kompetitivnosti koje vuku korijene još od ministarstva vanjskih poslova”, zaključio je Klauški.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.