U Dnevnik N1 televizije uživo se iz Strasbourga javila zastupnica u Europskom parlamentu Ivana Maletić kako bi prokomentirala današnji govor predsjednika Europske komisije Jeana-Claudea Junckera.
Nakon toliko rasprava o Bijeloj knjizi i 5 mogućih scenarija, Juncker se na kraju odlučio za šesti scenarij. Kako ste Vi dožvijeli taj najnoviji scenarij i koliko je on realan?
“Mislim da je definitivno najbolji i da je proizašao iz prvih odgovora država članica. Države članice su bile pozvane dati svoje komentare, bilo je puno rasprava u EU parlamentu. To je govor koji odiše onim što se čuje na terenu, realan će biti onoliko koliko se potrudimo ispuniti ga. Dane su jasne smjernice a na svima je da se to sada i odradi”.
Ono što je posebno važno za Hrvatsku jest Junckerova nedvosmislena poruka o hitnosti što bržeg ulaska Rumunjske, Bugarske i Hrvatske u Schengen…
“Najveći naglasak je bio na ekonomskim temama, ulazak u Schengen, Hrvatskoj izvrsna poruka, isto tako eurozona. Formira se poseban instrument tehničke pomoći kako bi im se pomoglo da ispune kriterije i uđu u eurozonu. Cilj je 30.3. 2019. vrlo ambiciozno i jako dobro.
Bilo je već nekih rasprava u Hrvatskoj oko uvođenja eura. Juncker je danas ohrabrio zemlje članice koje nisu u eurozoni da uđu u bankovnu uniju. Je li to za Hrvatsku u ovom trenutku još uvijek prevelik zalogaj?
“Mi smo visoko euroizirana država, ispunjavamo gotovo sve kriterije iako nismo u eurozoni. Hrvatska se unaprijed pridržava tih pravila, za nas je puno bolje biti dio tog kluba. Jasna je poruka Junckera da se više ne želi raspravljati o Europi s više brzina i da sve države moraju imati jednaku šansu u EU-u”.
Danas je stigla i neizravna kritika zemljama Višegradske skupine i zbog nepoštivanja vladavine prava, ali i odluka Europskog suda, trebamo li našu vanjsku politiku vezivati uz te zemlje, što se često spočitava predsjednici RH?
“Uvijek je naglasak u EU-u na vladavini prava, poštivanju svih propisa, često imamo slučajeve da neke odredbe nisu dobro primjenjene. Dana je jasna poruka da se držimo zajedno, da ne želimo podjele, želimo biti zajedno”.
Kada smo već kod vladavine prava, kako komentirate činjenicu da Juncker nije ni jednom riječju spomenuo spor koji imamo sa Slovencima oko odluke Arbitražnog suda?
On je dao dobru poruku i rekao da podržava ulazak Hrvatske u Schengen, ne očekujući da će neka država članica upotrebljavati mahanizme pritiska na druge članice i ta je poruka jako vrijedna.
Malo je u sjeni medijski prošla jučerašnja rasprava o Istanbulskoj konvenciji čiji je temeljni cilj omogućiti jednaku razinu zaštite kada je u pitanju nasilje nad ženama i u obitelji. HDZ-ovi europarlamentarci su se podijelili pri glasanju. Zbog čega ste vi bili suzdržani? Zašto niste mogli dići ruku “za”?
Suzdržana sam bila jer podržavam nultu stopu tolarancije nasilja nad ženama. Mislim da je zakonodavstvo RH jako dobro, protiv sam da se Istanbulska konvencija gura kao rodna ideologija i da se, što se tiče abortusa, šalje poruka ženama da je riječ o njhovom tijelu a ne o životu i smrti drugog bića. Mislim da moramo imati jasne stavove, da takve konvencije ne bi trebale ulaziti u svjetonazorska pitanja i to nametati zemljama članicama. Istanbulska konvencija ratificirana je u svega 14 država i zbog jednog takvog sukoba, odlučila sam biti suzdržana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.