Predsjednik IDS-a Boris Miletić u Točki na tjedan je komentirao i odnose IDS-a s SDP-om, ali i drugim strankama.
Kakav je vaš odnos s Plenkovićevom Vladom?
IDS je u opoziciji, nama desne stranke za koaliciju nisu prihvatljive. To je naš vrlo jasan stav. Ja volim istaknuti da je IDS danas jedan od vrlo rijetkih stranaka koja se drži svoje dosljednosti i vjerodostojnosti. Prihvatljiv nam je lijevo-liberalni spektar stranaka s kojima možemo koalirati, s desnicom nismo koalirali i nećemo.
Dugo smo takve priče slušali i od Ivana Vrdoljaka, pa je HNS završio u koaliciji s HDZ-om. Dakle, to za Vas nije opcija?
Nije opcija. Svaka stranka donosi svoje odluke, a u konačnici će građani potvrditi je li odluka ispravna ili nije.
Slušali smo kako ste se još u proljeće sastajali Vi, Davor Bernardić i Ivan Vrdoljak. Je li Vas Vrdoljak prevario?
Nije Vrdoljak nikoga prevario. Njegova stranka i članovi su tako odlučili, to je odluka druge stranke i mi se s tim ne bavimo.
Opozicija je danas jako, jako slaba. Je li Plenković zapravo jako bezbrižan s jako slabim SDP-om i opozicijom koja je u potpunosti rascjepkana i podijeljena?
To prije svega nije dobro za državu jer uvijek treba postojati jedan balans. Postoji parlamentarana većina koja vlada, a zadnje dvije godine smo imali nestabilnu političku scenu, nikad nestabilniju Vladu kao što je bila ona prethodna. Ako gledam kroz neki naš diskurs u Istri, dobro je imati kvalitetnu opoziciju – upravo kako bi te tjerala da radiš više i bolje. Premijer može biti zadovoljan, no, s druge strane, gledajući njegov nastup, držim da je to loše jer mi djeluje previše opušteno, a vremena su teška i većina građana smatra da zemlja ide u krivom smjeru.
Plenković može biti opušten kad nema koalciju koja bi mu mogla naškoditi, koja bi ga mogla rušiti.
Hajdemo gledati da se nadmećemo, da ne rušimo, da nudimo programe i rješenja, a odgovornost je upravo i na nama unutar opozicije da se konsolidiramo. Držim da će to trebati najprije napraviti unutar SDP-a jer su oni najveća opozicijska stranka. Po meni, unutar njih ima previše podjela i dok se oni unutar svojih redova ne poslože i srede, mislim da će biti vrlo teško zajednički nastupati opoziciji.
Kakav je sad odnos IDS-a i SDP-a? Bilo je preioda s više i manje ljubavi.
Odnosi su korektni, koliko oni mogu biti korektni. Njihova odluka je bila na prethodnim regionalnim i lokalnim zborima da idu protiv IDS-a, to je bila njihova odluka a građani su im vrlo jasno dali odgovor na takvu odluku. Da li će se oni unutar sebe konsolidirati, ja bih volio da da jer je to Hrvatskoj potrebno, a nakon toga ćemo vidjeti dali ćemo moći čvršće surađivati ili će to biti na današnjoj razini.
U ovom trenutku ne postoji neki oporbeni lijevo-centristički savez stranaka, zar ne?
Takav savez formalno ne postoji, ali neformalno da.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.