Glavno političko pitanje u slučaju Agrokor je nastavak rada netom osnovanog Istražnog povjerenstva. Zbog natezanja, a onda brzine kod izglasavanja, saborski zastupnici zaboravili su izabrati potpredsjednika pa će to morati učiniti ovaj tjedan. Ipak teško se može očekivati da s radom počne 3. studenog.
Osim HDZ-a i koalicijski parnter HNS misli da bi zbog novonastalih okolnosti Povjerenstvo trebalo prestati s radom,a na tapeti oporbe ponovno je i ministar financija.
Od jutra traju sastanci u zgradi Vlade, ali bez naznaka da bi tu istu Vladu uskoro mogao napustiti Zdravko Marić.
A prema pisanju medija, zamjena za njega već je spremna.
No, zamjenik predsjednika HDZ-a, saborski zastupnik te stranke i potpredsjednik Sabora Milijan Brkić kaže: “Jučer je predsjednik Vlade sve rekao o njegovom statusu tako da tu ne treba ništa dodavati. Mislim da Zdravko Marić ne treba otići jer kvalitetno i korektno radi svoj posao”.
Marić, očekivano, nije upitan ni HDZ-ovom koalicijskom partneru, ali ipak lopticu prebacuju na Andreja Plenkovića.
“Koliko je nama poznato u HNS-u, nema diskreditirajućeg sadržaja koje bi opterećivali ministra Marića i njegov rad u Agrokoru, a što se tiče političke odgovornosti, ministar Marić, kao i svaki ministar je politička odgovornost predsjednika Vlade gospodina Plenkovića”, smatra Milorad Batinić, predsjednik Kluba zastupnika HNS-a.
Oporba je složna – Marić mora otići!
“Ne smatram da bi sada trebao otići iz Vlade, mislim da u njoj nije trebao ni biti. Plenković nije imao sluha za ono što je jasno svim građanima ove zemlje, mi ćemo svoj zahtjev za njegovom smjenom ponoviti čim se za to steknu uvjeti, to će biti za nešto više od dva tjedna”, najavio je Peđa Grbin, saborski zastupnik SDP-a.
“Zdravko Marić je postao prevelik teret za Vladu i premijera Plenkovića. To vam je kao kad morate plivate, a imate bovu oko noge. Ta vas bova uvijek drži na mjestu i ne da vam dalje”, slikovita je Anka Mrak Taritaš, predsjednica i saborska zastupnica GLAS-a.
Jedna od onih koje bi oporba voljela vidjeti na izlaznim vratima Banskim dvora je i ministrica i potpredsjednica Vlade Martina Dalić koja i dalje ne otkriva tko je pisao Lex Agrokor.
I Marić i Dalić gotovo sigurno će se naći na istražnom povjerenstvu za Agrokor ako ono uopće počne s radom.
Brkić smatra: “Zakon je tu jasan – otvaranjem sudske istrage, koja će evidentno uslijediti, rad povjerenstva prestaje”.
Batinić, pak, kaže: “Ja vjerujem, pošto je predsjednik povjerenstva za Agrokor gospodin Miljenić koji je iskusan odvjetnik da će znati kvalitetno i u duhu zakona i protumačiti članak 4. Zakona o istražnim povjerenstvima i da će naprosto zaustaviti rad povjerenstva”.
Oporba, čini se, ima plan ako HDZ i HNS budu inzistirali na prekidu rada povjerenstva.
Ja ću danas ozbiljno razgovarati s kolegama iz SDP-a da kada budemo predlagali novi prijedlog odluke, da onda možda idemo s izmjenom da izbacimo ovu točku što se tiče lažiranja financijskih bilaci, onda neće biti nikakvog razloga ni argumenata HDZ-u da opstruiraju rad povjerenstva”, poručuje saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja.
“Predložit ću čak u kritičnom slučaju čitavoj oporbi da bojkotiramo rad Sabora jer kažem, ovo je prevažan problem, ovo je povod da možemo graditi novu Hrvatsku”, najavljuje Ivan Lovrinović, saborski zastupnik Promijenimo Hrvatsku.
(Što ako većina raspusti povjerenstvo?) To se ne smije desiti. (Što ako?) Mi smo spremni na svaki mogući način nastaviti rad i izboriti se za ovo za što imamo pravo. – poručuje saborski zastupnik SDP-a Gordan Maras.
A s oporbom se slaže i sam Ivica Todorić, koji na blogu poručuje: “Da, očito im smeta i saborsko istražno povjerenstvo, očito ne žele da se sazna istina, očito žele prikriti tragove kriminala u kojima sudjeluju potpredsjednica Dalić, Ante Ramljak i njihovi pomagači”.
Možda bi najbolje bilo da te tragove kriminala objasni sam Ivica Todorić svojim dolaskom na prvu sjednicu Povjerenstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.