"U Uredu predsjednice nema kaznene prijave protiv Todorića"

Vijesti 20. lis 201715:53 > 16:02
Goran Stanzl/PIXSELL

Mostov saborski zastupnik Nikola Grmoja danas je ustvrdio kako ima saznanje da u Uredu predsjednika na Pantovčaku još od 90-ih stoji kaznena prijava protiv Ivice Todorića.

“Kaznena prijava je podignuta 90-ih, dostavljena je Uredu predsjednika i tamo je pohranjena već neko vrijeme”, tvrdi Grmoja.

“To pokazuje da su zakazali Državno odvjetništvo i pravosudni sustav jer po toj kaznenoj prijavi nije napravljeno ništa”, kazao je Grmoja.

Tragom izjave Nikole Grmoje poslali smo upit Uredu predsjednice Republike Hrvatske iz kojeg su demantirali takve tvrdnje.

”Arhivsko gradivo nastalo djelovanjem prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana kao i arhivsko gradivo nastalo djelovanjem bivšeg predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića u razdoblju do 2009. godine Ured predsjednice Republike Hrvatske predao je Hrvatskom državnom arhivu sukladno članku 14. stavka 3. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima („Narodne novine“, broj 105/97., 64/00., 65/09. I 125/11.).

Temeljem rečenog nema dokumenta iz tog vremena koji bi se nalazili u Uredu predsjednice Republike Hrvatske”, poručuju iz Ureda predsjednice.

Na Grmojine tvrdnje osvrnuo se i bivši predsjednik Ivo Josipović.

”Zaista ne znam, bilo bi zanimljivo čuti, otkud g. Grmoja zna da u arhivi Ureda predsjednika postoji neka kaznena prijava, sad već oko 25 godina stara. Osobno, ne znam za takav dokument i nikada nisam čuo da postoji, iako to ne mogu isključiti. Možda je g. Grmoja u pravu. Arhiva je ogromna i mislim da bi bilo nerealno očekivati da smo, i predsjednik Mesić, i ja, i predsjednica Grabar Kitarović pretraživali arhive prethodnika bez nekog posebnog razloga. Na to bi mogli potrošiti cijeli mandat. Inače, ne znam što bi uopće kaznena prijava radila u Uredu predsjednika jer je Zakon jasan: kaznena prijava podnosi se nadležnom državnom odvjetniku. Svako miješanje predsjednika ili predsjednice Republike, pritisak na DORH ili sud, isto je i s predsjednikom Vlade i predsjednikom Sabora, protivno je Ustavu i zakonu i bilo bi osnova za opoziv. Istina je, u mome su mandatu stizala mnoga pisma ograđana i organizacija koja su upozoravala na kriminal. Možda se neka od njih mogu smatrati i kaznenim prijavama podnesena nenadležnom tijelu. Sva takva pisma rutinski su proslijeđivana DORH-u, bez uputa ili prijedloga što bi DORH trebao činiti. Sve drugo, ponavljam, bilo bi protivno Ustavu i Zakonu. Što je tada, u vremenu na koje se referira g. Grmoja s takvim dopisima činio predsjednik Tuđman, nije mi poznato”, kazao je Josipović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.