Pusić: Inzistirat ćemo na tome da Srbija ispuni kriterije

Vijesti 29. sij 201513:26 > 13:34
N1

Hrvatska će inzistirati da Srbija ispuni sve kriterije na putu do Europske unije, izjavila je u četvrtak potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Hrvatski europarlamentarci, posebice oni iz skupine Europske pučke stranke (EPP), podnijeli su u Europskom parlamentu niz amandmana na izvješće o napretku Srbije, među njima i onaj u kojem traže da se kao mjerilo za otvaranje pregovora u poglavlju 23 postavi zahtjev Srbiji da promijeni svoj zakon kojim je sebi dala nadležnost za suđenja za ratne zločine na području bivše Jugoslavije.

Ministricu Pusić su novinari ispred Banskih dvora pitali je li to i stav hrvatske vlade? “To su izravno izabrani zastupnici i oni nemaju nikakvu obavezu tamo predstavljati politiku hrvatske vlade”, rekla je Pusić.

“A vlada sudjeluje u procesu pregovora kao država članica i nećemo koristiti ništa izvan onoga što su kriteriji za napredovanje u procesu”, rekla je Pusić, naglasivši kako će Hrvatska bilateralne probleme sa Srbijom riješavati bilateralno.

Zahtjevni kriteriji

“Ali Srbija treba ispuniti sve kriterije koje ima na putu prema članstvu”, ističe Pusić. “A ti su kriteriji zahtjevni što znamo i iz svog iskustva i na njima treba puno raditi”, rekla je.

Nije izravno odgovorila na pitanje hoće li biti blokade poglavlja 23. “Zahtjevi su jasni i tu nema baš puno rasprave. Kad Srbija ispuni kriterije napredovat će, dok ne ispuni, treba raditi na njima”, zaključila je.

Četvoro HDZ-ovih zastupnika, Dubravka Šuica, Ivana Maletić, Andrej Plenković i Davor Stier, te Marijana Petir iz HSS-a zajednički su podnijeli ukupno 12 amandmana na nacrt izvješća za Srbiju, koje je pripremio izvjestitelj za tu zemlju, njemački demokršćanski zastupnik David McAllister.

Prva rasprava o tom nacrtu izvješća održana je prije desetak dana, a sljedeći mjesec će se raspravljati o amandmanima, koje su podnijeli zastupnici iz svih skupina, a kojih je ukupno više od stotinu. Nakon što se u veljači to izvješće izglasa na razini Odbora za vanjske poslove onda se upućuje kao prijedlog rezolucije na plenarnu sjednicu Europskog parlamenta, koji će o tome glasovati u ožujku.