'Uđu li Rusi u Inu i Agrokor, postat ćemo gubernija'

Vijesti 02. stu 201711:26 > 11:29
N1

Jesu li Rosnjeft i Mol već dogovorili prodaju Ine? Slavko Linić, bivši SDP-ov ministar misli da je dogovor gotova stvar. 'Rosnjeftova ponuda je veliki politički izazov.', smatra naš sugovornik, Boris Rašeta, novinar 24 sata.

“Vjerojatno bi bilo bolje Rosnjeft kupio Inu još onda kad ju je Račan prodavao, jer su bili treći potencijalni kupac uz OMV i Mol. Ovako ju je Mol pretvorio u neku vrstu maloprodaje, očerupao, osujetio kao vertikalno integriranu kompaniju, usput i istisnuo sa dobrog dijela regionalnih tržišta i sad je može prodati jer je teško poslovati uz činjenicu de facto neprijateljskog preuzimanja.

Rosnjeftova ponuda je veliki politički izazov. Rusi bi, ako je vjerovati Sečinu, saluvali i modernizirali rafinerije u Sisku i u Rijeci. U suprotnom je sudbina rafinerije u Sisku zapečaćena. Smije li Plenković prihvatiti rizik da odbije Rosnjeft bez alternative za Sisak? Upitno je ima li alternativu. On tvrdi da ima, ali potencijalno strateški prihvatljiviji partneri, Texaco, Shell, itd, šute.

U pozadini svih sukoba u hrvatskoj politici zadnjih godina uvijek su energetika, energetske trase, i geopolitika. Hrvatsko gospodarstvo ima dvije kičme, Agrokor i Inu. Rusi objema drže “nogu u vratima.” Cijelo vrijeme slušamo “Nemojte ići s Rusima”, no nitko ne nudi prihvatljivu alternativu, novac, partnerstvo. Nijedna zapadna komapnija nije dala ponudu poput Rosnjeftove.

Mogućnost dogovora je, nakon predsjedničinog posjeta Rusiji, ipak vrlo visoka”, smatra Rašeta dodajući da je moguća i trgovina –
trampa Agrokora za Inu.

“Ovo je ponuda jednog od najmoćnijih ljudi u Rusiji, on je nije dao bez političkog angažmana u pozadini”, kaže.

“Ako bi Rusi snažno ušli i u Agrokor i u Inu, Hrvatska bi postala neka vrsta gubernije. Na neki način će se morati trgovati. Ni investicija u
Agrokor nije bila samo komercijalna, imala je geopolitički pozadinu. Sberbanka će se možda naplatiti u Srbiji i BiH, tvrde neki izvori.”