Gost Novog dana bio je liječnik Leonardo Bressan koji je upozorio na velike kadrovske probleme u hrvatskom zdravstvu.
Dugi niz godina upozorava se na probleme u zdravstvu. Vi tvrdite da realna opasnost tek dolazi?
Tempirana kadrovska bomba. Zbog manjka liječnika, mnogi od generacije koji se približavaju 65 godina i pripremaju za mirovinu, zatražit će dozvolu za produžetak rada od Ministarstva. Međutim, to je samo gašenje požara. Nema dovoljno liječnika koji će naslijediti naš rad. Sahara je na Zavodu za zapošljavanje. Medicina je u posljednjih nekoliko godina, osobito primarna zdravstvena zaštita, zbog uvjera rada s kojima smo suočeni, postala izrazito neatraktivna. Mladi nisu kratkovidni. Gledaju u budućnost i vide da tu nema baš nekakvog kruha. Stupila je na snagu eurospka direktiva, koja je kod nas već jednom odgođena. Od 1. 1. 2020. novi liječnici da bi uopće ušli u sustav primarne zdravstvene zaštite, a to vrijedi i za ostale u zdravstvu, moraju već imati specijalizaciju iz Opće obiteljske medicine koja traje 4 godine. A mi smo sada uputili na specijalizaciju tek 40% onih koji bi nas trebali zamijeniti. Sustav je tempirana bomba. Brojimo 750 dana do kaosa, ako se nešto ne učini.
Ne postoji odgovor politike u zdravstvu na to?
Okreće se pogled na drugu stranu ili se bježi od tog problema. Kada smo upozorili lani na to državnog tajnika ostao je iznenađen, no ništa više od toga. Eurospka direktiva je vrlo jasna. Neće biti moguća preraspodjela. Znači od 1. 1. 2020. maksimalno dopušten broj osiguranika po jedinici obiteljske medicine u skrbi je 1.800 pacijenata. Sada je 2125. To znači da vrlo uskoro da neće svi moći ostvariti svoja prava iz radnog osnosa i socijalne i mirovinske zaštite. Biti će domino efekt. Uz problem koji inače imamo s liječnicima, ovo će biti kaos. Realna slika stanja u državi da na tržištu nedostaje liječnika.
Pristup sustavu je kroz primarnu zdravstvenu zaštitu. Primarna je privatizirana još od doba Andrije Hebranga. Ono što je državno u Domovima zdravlja je tek 25%. Za 6,7 godina kada najbrojnija generacija liječnika ide u mirovinu, a tu pripadam i ja kao i moj kolega, generacija s fakulteta u Rijeci, Milan Kujundžić, otprilike ćemo izgubiti više od 30% ordinacija, što vam je oko 32% stanovnika starijih od 7 godina. Oko milijun i 300 000 građana neće uopće imati pristup sustavu. Ovo je apel.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.