'Ne znam tko kontrolira rad Izvanredne uprave Agrokora'

Vijesti 29. stu 201708:32 > 08:38
N1

U Temi dana sudac Trgovačkog suda u Zagrebu, Mislav Kolakušić, govorio je o ustavnosti Lex Agrokora.

Jučer je donijeta konačna odluka o prestanku rada Istražnog povjerenstva za Agrokor. Javnost se nedavno uznemirila i kad je otkriveno da se izvanredni upravitelj koncerna, Ante Ramljak, osigurao od tužbi vjerovnika. 

Bi li presuda Ustavnog suda donesena za nekoliko godina imala učinak na proces koji se sad vodi u Agrokoru?

Ustavni sud RH, nažalost, ne donosi odluke o bitnim zakonima nego čeka da prođe određeni postupak. Ustavni sud će donijeti odluku da stavlja van snage sve zahtjeve za ocjenu ustavnosti Lex Agrokora kad zakon bude stavljen van snage. 

Što bi se dogodilo? Odluka Ustavnog suda bi zadirala i u nagodbu? 

Dobili bismo dvostruki lanac tužbi. Odluka Ustavnog suda je morala biti donesena u roku 60 dana maksimalno. Ustavni sud je to morao napraviti. Javljao sam se na Ustavni sud da bih promijenio tu nedopustivu prasku.

Kakav utjecaj imaju sudovi na Agrokor?

Nikakav. Sud mora imati mogućnost odlučivati između više opcija. Odluke javnih bilježnika ne priznaju se u Europi upravo jer nema dviju strana. Ni hrvatski građni ne mogu biti ovršeni kad odu u Europu i zato imamo val iseljavanja.

Tko kontrolira rad izvanredne uprave ako to nisu sudovi?

Ja to uistinu ne znam, ne vidim nikakvu kontrolu nad tim procesom.

Kakve bi to pravne posljedice moglo imati?

Imamo vjerovničko vijeće koje je skupina privatnih vjerovnika. Na koji način bi sud to mogao kontrolirati? Da je roll up morao potpisati sudac, onda bi imali kontrolu. Sama mogućnost kontole i od strane Vlade prestala je roll upom. Što se tiče istražnog povjerenstva zakon je jasan. Ono ne može raditi po pitanjima o kojima se vodi sudski postupak. Za sva ostala pitanja ne postoji zapreka da povjerenstvo nastavi s radom.

Jedan od problema koji se naglašava u financijskom računovodstvu je netransparentnost.

Mi ćemo sad imati, nažalost, situaciju u kojoj će jedan kredit biti umnožen deset puta. Jedno društvo koje nije uzelo ni kunu kredita i nema vjerovnika temeljem toga što je jamčilo za druga društva sada će imati pravo odlučivati.

Mogući gubitak radnih mjesta je realna opasnost?

Ovdje je stečajni postupak pokrenut na vrijeme. Postoji blokada računa i određeni stupanj prezaduženosti, ali tvrtka funkcionira. Ali, u Hrvatskoj se u većini slučajeva stečaja pokreće prekasno, kad sve stane. Kada imate tvrtku koja posluje, kotira na tržištu, ima brand i vi nju prodate, novi vlasnik će zadržati zaposlene. Izvješteno je o sigurnosnom riziku jer okolne države ne priznaju Lex Agrokor. A ne priznaju ga jer nema ravnomjernog namirenja vjernovnika.

Koliko izvanredna uprava može kontrolirati ono što se događa u Sloveniji gdje je Mercator objavio da rasprodaje svoje dućane?

Ni na koji način. Svaka je država je suverena i ima svoje sudstvo koje provodi svoje zakone.
Izvanredna uprava ima postupke pred hrvatskim sudovima i to je to. Ovo što se govori da je Engleska priznala Lex Agrokor? Ona nije priznala Lex Agrokor nego primjenu svog prava. Roll upom je priznata primjena anglosaksonskog prava.