Da je stanje u zdravstvu alarmantno, više nije vijest. Osim dubioza koji se broje u milijardama kuna, problem je i odljev liječničkog kadra. Premijer najavljuje hvatanje u koštac s problemom, predsjednica poziva na sveopću žrtvu, ministar poručuje da kvalitetno zdravstvo ima svoju cijenu. Porukama su se pridružili i liječnici, ali čuje li ih itko?
Vlada je ponovno u fokusu predsjednice, oporbe i sindikata. Ovog puta na red je došlo stanje u zdravstvu. Premijer Andrej Plenković ima spreman odgovor: “Znam da smo u rebalansu proračuna, koji je dobro prošao u Saboru, uspjeli izdvojiti milijardu i 160 milijuna kuna za zdravstvo. To je sedmina ukupnoga duga u zdravstvu koji imamo i spremni smo uhvatiti se u koštac s tim problemom”.
Tko bi trebao podnijeti veću žrtvu – Vlada ili građani? Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović nema dvojbe: “Država je dužna naći način da teret te žrtve bude pravedno rasporedijeljen”.
Pitajte predsjednicu što je time htjela reći, poručuje ministar zdravstva Milan Kujundžić, ali i napominje: “Ako hoćemo vrhunsku medicinu zadržati u Hrvatskoj, ako hoćemo priskrbiti hrvatskim pacijentima sve, moramo svi zajedno uprijeti u ta kola, a ona podrazumijevaju s jedne strane da mi koji smo u sustavu trebamo raditi više, bolje i racionalnije, a svi mi koji smo potencijalni pacijenti da to ima svoju cijenu”.
S druge strane, bivši SDP-ov ministar zdravstva Siniša Varga smatra da pacijenti već plaćaju previsoku cijenu: “Dobro se puni proračun, stalno se čuje od Vlade. Ima za avione, ima za puno projekata, ima za branitelje. mora se imati za zdravstvo. Kada se nalaziš u rupi, prestani kopati. Ministar Kujundžić mora prestati generirati 50 milijuna kuna mjesečno novih gubitaka”.
Prema Vladi kritičan je i Most koji traži izmjene zakona s ciljem poboljšanja položaja liječnika pa tako Božo Petrov pita: “Zbog čega bi građani RH snosili žrtvu ako neće Vlada RH podnositi žrtvu, odnosno poštovati zakone. Pa evo ja pozivam Vladu RH da oni prvi krenu”.
Most je u saborsku proceduru uputio prijedlog dopune Zakona o reprezentativnosti. I Hrvatski liječnički sindikat napominje da liječnici moraju biti ti koji će sami o svojim pravima pregovarati s Vladom. Linda Rossini Gajšak iz Hrvatskog liječničkog sindikata ističe: “Mi apsolutno podržavamo i da medicinske sestre, i da nemedicinski kadar u zdravstvu, portiri, čistačice odlučuju o svom pravu, ali ne prihvaćamo da odlučuju o našim pravima. Mislim – kako bi to izgledalo da stjuardese odlučuju o radnim pravim pilota i obrnuto”.
U sindikatu napominju da je Hrvatska jedna od rijetkih europskih zemalja koja nema strukovni kolektivni ugovor. S obzirom na pritisak koji na njega raste sa svih strana, ministru Kujundžiću 2108. neće biti laka.