U okviru projekta s Europskom svemirskom agencijom 20-ak srednjoškolaca informatičkog usmjerenja imalo je priliku uživo razgovarati s astronautom Scottom Tingleom na Međunarodnoj svemirskoj postaji.
Za zagrebačke srednjoškolce ovo je bio povijesni dan.
“Nisam mislio da ću ovo moći doživjeti. Da ću moći reći “Ej, pa ja sam pričao s astronautima, rijetko tko to može reći zapravo”, rekao je maturant David Kraljević.
Da, naizgled nemoguće, no trudom, upornošću i željom postaje itekako moguće, dokazali su ovi učenici. U konkurenciji od gotovo 40 škola iz cijele EU, te u suradnji s NASA-om, Europskom svemirskom agencijom i amaterskim radijem na međunarodnoj svemirskoj postaji, postigli su cilj za koji su se dugo pripremali.
20 učenika astronautu Scottu Tingleu postavilo je 20 pitanja. Maturanti su oduševljeni jer, kako kažu, dobili su odgovore koje ne mogu naći ni na internetu.
Kontakt je ostvaren tzv. telebridgeom koji uključuje prijenos od radio postaje na ISS-u, do postaje radioamatera na Zemlji, koji se pak telefonom povezao sa školom. Trajao je punih 9 minuta, a najveća opasnost bila je da radioamateri izgube kontakt s postajom, što se znalo događati u prijašnjim projektima.
“Nije bilo nikakvih poteškoća, učenici su sva pitanja postavili, nije bilo prekida, a toliko je toga moglo poći krivo, nismo htjeli nikoga plašiti, ali zapravo u većini slučajeva bude barem neki glič, a kod nas nikakav glič, sve je savršeno funkcioniralo, ja još uvijek ne mogu sebi doći”, rekla je organizatorica projekta Tihana Jarić Dauenhauer.
Zagrebačka škola jedna je od 14 koje su uspjele ispuniti cijeli niz visokih zahtjeva projekta za kontakt u 2018. godini. Za potrebe kontakta osigurali su posebnu novu, sigurniju telefonsku liniju, konferencijski telefon i sustav prijenosa bez mikrofonije te tri televizora.
Ovaj događaj nije želio propustiti ni zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je bio upitan kakvo bi on pitanje postavio astronautu.
“Što bih ja pitao astronauta? Što bi dao da si na mom mjestu, i obrnuto, što bi ja dao da sam na njegovom”.
Međunarodna svemirska stanica, unatoč tome što je najskuplji objekt kojeg je čovječanstvo izgradilo, neće trajati vječno. Najvjerojatnije do 2028., a možda i kraće.
Što god bilo, ostat će upamćena kao prvi uistinu veliki međunarodni svemirski projekt – primjer velike ljudske suradnje bez nacionalnih i drugih granica i prepreka.