Davor Štern, bivši predsjednik uprave Ine, gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao stanje u Rafineriji Sisak.
Je li ova situacija oko otpuštanja 40 radnika u Rafineriji Sisak problematična?
Za onog pred kim stoji gubitak radnog mjesta, to je problem. Za veliku Inu 40 ljudi nije problem. Mene zabrinjava trend zašto se u ovom trenutku to diže na taj nivo i u javnosti raspravlja. Ako se zatvara određeni pogon i otpušta 40 radnika, taj broj nije alarmantan, alarmantna je intencija zatvaranja tog pogona. Ideja jedne rafinerije na dvije lokacije je nakaradna, da će Sisak i Rijeka biti jedna rafinerija, to nije ni ekonomski održivo. Za mene je najava zatvaranja FCC-a najava zatvaranja Rafinerije Sisak. Mislim da bi bilo poželjno da se Vlada i MOL dogovore da dok se ne završe pregovori ne rade promjene u Rafineriji Sisak i u drugim dijelovima Ine.
Koliko je to politički motivirana odluka? I Petrokemiji je obustavljen plin.
U ovom momentu to dobiva politički kontekst i karakter i ne bi to trebalo raditi. Ina može preživjeti tu uštedu, a ne treba podgrijavati atmosferu u kojoj se radnici mogu osjećati ugroženo. Kutina kad je izašla iz Ine, otad ima stalne probleme s plinom. Cijena plina je visoka u odnosu na konačnu sirovinu. Dolazak strateškog partnera u Uljanik teško da će nešto promijeniti. Velika knjiga narudžbi ne znači da će brodogradilište opstati.
Je li Petrokemija strateški proizvod?
Za zemlju poput Hrvatske mislim da bi to trebala biti strateška grana. Isto tako Rafinerija Sisak. Kad bi se sve skupa stavilo na papir, onda bi bilo koja vlada koja bi došla to stavila u proračun, za to se treba izboriti i u Bruxellesu i to je, ne smijemo zaboraviti, i jedna niša znanja. Ako ode Sisak, izgubit će se jedna količina znanja u Hrvatskoj. Imamo velike stručnjake u brodoradnji i sigurno nešto možemo napraviti.
Te tvrtke nisu od sistemskog značaja, za njih neće biti primjenjivano nešto poput lexa Agrokor. Vidite li zatvaranje kao opciju?
Svako proizvodno postrojenje koje stvara gubitak će se po logici stvari zatvoriti. Svaki privatni vlasnik bi već zatvorio kutinsku Petrokemiju. Ali ona je sistemska proizvodnja u Hrvatskoj, ne ovisi to o broju radnika, nego iz perspektive poljoprivrede.
Kutina ima dva dobavljača plina, Inu i PPD. Obje su zainteresirane za prodaju plina, ali Inu se spominjalo i kao tvrtku koja bi trebala vlasnički ući u Petrokemiju?
Ja sam čuo da se njih tjera na to, ali ja mislim da je to pogubno za Inu.
Podsjetimo, Ljubo Jurčić gostovao je u Novom danu i kazao da Rafinerija Sisak nema nikakav uvjet da preživi.
Više pročitajte OVDJE.