U N1 studiju uživo gošća je bila predsjednica GLAS-a, Anka Mrak Taritaš koja je komentirala aktualne društveno-političke teme.
Što nam govori situacija u Uljaniku i Ini?
Ovo je pokazatelj niza stvari. Interes Vlade treba biti čuvanje radnih mjesta i u tom smislu trebaju komunicirati i premijer i ministri. To je uloga Vlade i države.
Odgovornost Vlade za nastalu situaciju?
Nije se ovo s Uljanikom i Inom desilo preko noći. Ovo traje poprilično dugo. Ako je alarmantna situacija, i istarski župan i pulski gradonačelnik su reagirali, a mi reagiramo kad dođe problematična situacija… Treba slušati signale iz različitih djelatnosti i gospodarskih subjekata. Treba pomoći, i to je uloga Vlade.
Koju ocjenu Vlada zaslužuje u slučaju Ine?
Ono što moramo znati je da je premijer prije godinu dana rekao nešto ishitreno, odmahnuo rukom i išao dalje. Vlada ne vlada situacijom, to su procesi koji traju jako dugo i ne mogu neke firme biti drage Vladi pa se bavi njima, a neke ne. Premijer nema taj komoditet da neke tvrtke cijeni malo više.
Koga to premijer cijeni malo više?
Po svemu sudeći, oko Agrokora se više trudio. I poseban zakon i sve. Svako radno mjesto je važno.
Povijest je učiteljica života. Imali smo nesretnu Oreškovićevu vladu i cijelo vrijeme smo nešto čekali. Došao je Plenković kao spasitelj, ali gdje su rezultati? Ako netko upozorava na probleme, a vi to ignorirate, to je guranje stvari pod tepih. Sad isplivava ono što godinu dana niste htjeli čuti. Ja ne mislim da premijer za sve treba naći vrijeme odjednom, ali ako netko stalno upozorava na nešto, to znači da imamo problem. Idemo razgovarati. Pošteno reći gdje možemo pomoći.
Kinezi grade Pelješki most. Strabag se žalio na ovu odluku.
Kinezi dosad nisu imali prilike raditi tako veliki posao nigdje u EU. Hrvatska je članica EU, dolaskom Kineza da rade taj posao, njima se otvara mogućnost za poslove dalje. Oni su u tom smjeru u radili ponudu. Strabag je bio drugi ponuđač. Ako su Kinezi odabrani sa damping cijenama, onda je to greška, ali ne bih se usudila to reći bez da vidim. Ali, legitiman je interes Kineza da uđu na europsko tržište i ne treba tu dvojiti. Mi samo moramo znati da smo odradili kako treba i neka komisija odradi posao na vrijeme.
Opcije koje su moguće za rješenje slučaja oko Pelješkog mosta?
Jedna je da se prihvati da je natječaj u redu. Druga je da se vrati na neki od koraka u natječaju, a treća, najgora za Hrvatsku, da se sve vrati na početak.
Može li Strabag dobiti posao odlukom komisije?
Teško izvedivo, komisija će odlučiti ili da je postupak napravljen kako treba ili će vratiti na neki korak u postupku. Ako se netko odlučio raditi s minimalnim profitom, to je sve u redu. Ako je damping, onda nije u redu. Interes je Hrvatske da se počne raditi što prije, da se kvalitetno radi i da dobijemo dobar most.
Glas? Što je bio cilj kad ste osnovali Glas?
Lex šerif je za demokraciju korak nazad. Dogovorili smo se ponuditi jedan pametan i napredan glas. Želimo ponuditi nadu.
Zaštita žena od nasilja i Istanbulska konvencija?
Tužno je da se Istanbulska konvencija koristi u kontekstu u kojem se ne trebaju koristiti. Ključ Istanbulske konvencije je da se pomogne ženama i djeci koja su zlostavljana. Da je supruga župana Tomaševića imala priliku otići i živjeti u svojoj kući, rezultat bi bio drugačiji. Žene nemaju priliku otići. Država ima obveze.
Razilaženja vladajućih oko Istanbulske konvencije?
To je odnos snaga u vladajućoj koaliciji. Ne dvojim o velikom broju zastupnika oporbe, ima sasvim dovoljno ljudi u Saboru da se to napravi. Premijer samo treba reći: “Pustite u proceduru.” U sedmom mjesecu je bila javna rasprava i 300 primjedbi, nijedna od tih primjedbi nije rekla – nemojte to ratificirati. Ministarstvo koje vodi gospođa Murganić neka pusti u procedru pa neka oni koji misle da je baš zgodno da se žene u Hrvatskoj zlostavljaju to jasno kažu. Hrvatska treba nastaviti tradiciju u kojoj kad netko zlostavlja ženu i obitelj je, jasno i glasno, zlostavljač koji treba snositi posljedice.
Uskoro video…