DOKUMENT: I da nije bilo 'lexa', Agrokor ne bi išao u IPO

Vijesti 01. velj 201816:54 > 17:02
N1 (ilustracija, fotomontaža)

Da nije razvlašten lex Agrokorom, Agrokor bi privukao ulagače, uvjerava Ivica Todorić, koji je svoju tvrdnju opetovao i u posljednjem video-uratku. No dokument koji N1 posjeduje, pokazuje da je situacija posve drugačija.

Dokumentom koji posjedujemo raskida se ugovor o inicijalnoj javnoj ponudi (IPO), odnosno izlasku na burzu Agrokora potpisan između Ivice Todorića i njegova Agrokora. Rok za realizaciju je bio 30. prosinca 2018. godine, a u dokumentu, koji je Todorić potpisao sam sa sobom, odnosno Agrokorom, navodi se da ‘na temelju analize svih dostupnih podataka i činjenica da do realizacije predmetnog projekta nije i niti će doći, stranke raskidaju ugovor s danom 14. prosinca 2016. ‘

N1

Podsjetimo, Todorić je u svom jučerašnjem video-uratku ustvrdio, odnosno nešto više od godinu dana nakon raskida ugovora ustvrdio: “Napali su nas kad smo praktički bili na burzi. Pripremali smo se pet-šest godina i sve je bilo spremno za javnu ponudu dionica tvrtki iz sektora prehrane. Procjena je bila da je vrijednost sektora 2,5 milijardi eura. Mi smo praktički bili na burzi i da smo izašli na nju, mi bi Hrvatsku prema zvijezdama povukli”.

Ivica Todorić je sklopio sporazum s Agrokorom d.d. prema kojem se reguliraju troškovi povezani s IPO-om Društva i/ili dijela Društva, a IPO troškovi koji su predmet sporazuma odnose se na troškove raznih savjetnika i ostale troškove povezane s navedenom transakcijom te je ugovoreno da će Ivica Todorić nadoknaditi spomenute troškove u slučaju da se IPO dogodi, a u protivnom će troškove snositi Agrokor, navodi se i u nalazu revizije Agrokora za 2016. godinu. Kao i da su se Sporazumom o raskidu usuglasili i da svi troškovi navodno povezani s ovim projektom, a koji nisu bili prikazivani niti knjiženi od 2010. do 2015. godine postali trošak 2016. godine, no u sklopu revizije utvrđeno je da se samo jedan dio tih troškova odnosi na IPO.

Naime, na pripreme IPO-a potrošeno je kroz pet godina 2,265 milijardi kuna, a s obzirom na to da IPO nije reraliziran nadoknada troškova spala je na Agrokor, a istražitelji sumnjaju da je dobar dio novca navodno potrošen u privatne svrhe obitelji Todorić i njihovih najbližih suradnika i zaposlenika.

N1

Između ostalog, mediji su pisali o navodnom plaćanju privatnih troškova dočeka Nove godine u Istanbulu, boravci u hotelima, skijalištima, servisiranju jahti, put u Dohu i Bangkok, koncesijske naknade za Villu Castelo, građevinske radove na Vili Cameliji, kupnje odjeće, avionskih letova i privatnih zrakoplova te troškova kartica.

Premda na predstavljanju rezultata revizije Agrokora lani početkom listopada o prebacivanju privatnih troškova na kompaniju izvanredni povjerenik Ante Ramljak nije želio detaljno govoriti, kazao je da je tu bilo i ljetovanja i mondenih ljetovališta te helikoptera i raznih drugih troškova.

Ivica Todorić ustrajan je pak u tvrdnjama da ni lipu iz Agrokora nije izvukao i da za to ni istražitelji nisu našli dokaze, a svoje istupe javnosti dozira iz Londona putem bloga i YouTubea, pravdajući se time da je razočaran u pravnu državu.