Od početka ove godine policija obavještava javnost da će pojačati aktivnosti na cesti, kako bi spriječila i sankcionirala vozače koji voze prebrzo, pijani, nevezani, s mobitelom u rukama...
No, unatoč toj pojačanoj aktivnosti, ovog je siječnja na hrvatskim prometnicima poginulo 17 osoba, pet više no lanjskog siječnja. Tijekom prošle godine život je u prometu izgubila 331 osoba, 24 više nego godinu prije…
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović nedavno je izjavio da će policija u 2018. uložiti 19,74 milijuna kuna u uređaje za mjerenje brzine. Riječ je o sredstvima osiguranim u Nacionalnom programu sigurnosti cestovnog prometa, kojim je predviđeno smanjenje broja poginulih u prometu na 213, 2020. godine, što se sada čini potpuno nedostižnim.
Za iznos koji je naveo ministar MUP namjerava kupiti 29 fiksnih kamera koje će se postaviti na Podravskoj i Jadranskoj magistrali, u Dubrovniku, Metkoviću, Zadru…Te će kamere imati mogućnost snimanja brzine najmanje šest vozila koja se istovremeno nalaze u zoni nadzora. No, dojam kod vozača će biti da je postavljeno ustvari 85 kamera jer će osim 29 radnih na stupovima javne rasvjete biti postavljeni i “lažni” uređaji, odnosno prazna kućišta u koja će se po potrebi kamere premještati, piše Večernji list.
Uz fiksne kamere koje će očitavati registarske oznake svih vozila zemalja članica EU te Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Albanije, Kosova i Crne Gore, MUP će kupiti i 60 ručnih uređaja za mjerenje brzine te 15 stacioniranih, na tronošcu, koja će u zoni nadzora “loviti” sve prekršaje najmanje četiri vozila, u oba smjera.
Prva faza nabavka opreme mogla bi biti ubrzo gotova jer je još od lanjskog listopada u tijeku postupak javne nabave, vrijedan 12,9 milijuna kuna, za kupnju opreme za policijske uprave koje do sada nisu bile “pod nadzorom” fiksnih kamera – Zadarsku, Šibensko-kninsku, Dubrovačko-neretvansku, Virovitičko-podravsku i Koprivničko-križevačku. Nakon provedenog postupka javne nabave u Varaždinskoj i Splitsko-dalmatinskoj upravi sadašnji će broj kamera biti povećan. Osim 21 kamere koje će se “seliti” po 60 kućišta u prvom valu policija će kupiti i 40 ručnih te 10 stacionarnih uređaja za mjerenje brzine. Ostatak od iznosa koji je spomenuo ministar, odnosno 6,84 milijuna kuna, potrošit će se za kupnju osam fiksnih kamera i 25 kućišta te 20 stručnih i pet stacionarnih uređaja za nadzor brzine. Ta će oprema biti raspoređena na području policijskih uprava Ličko-senjske, Krapinsko-zagorske i Međimurske. n
Ostvari li se plan Ministarstva, do kraja godine bez nadzora fiksnih kamera ostat će samo prometnice na području policijskih uprava Istarske, Sisačko-moslavačke, Brodsko-posavske,Vukovarsko-srijemske, Požeško-slavonske i Bjelovarsko-bilogorske.