Zastupnik Goran Aleksić (SNAGA) u petak je zatražio da medicinska struka napokon počne primjenjivati Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji te da obitelji koje bez medicinske pomoći ne mogu imati djecu dobiju adekvatnu medicinsku pomoć.
Aleksićeve stranačke kolegice Ana Šimić i Katarina Turković Gulin, koje su o medicinski pomognutoj oplodnji govorile iz vlastitog iskustva, upozorile su na manjkavosti i propuste u liječenju neplodnosti i nepotpunu provedbu zakona.
U zemlji u kojoj se svaki šesti par bori s neplodnošću, istaknule su, među glavnim problemima je zakašnjelo postavljanje dijagnoze, uslijed čega zbog reproduktivne i životne dobi parovi gube dragocjeno vrijeme.
Zakona kaže da pravo na liječenje na teret HZZO-a ima žena do 42. godine života i da liječenje uključuje četiri pokušaja intrauterine inseminacije i šest pokušaja izvantjelesne oplodnje.
Dobna granica i broj pokušaja bili bi zadovoljavajući, kažu, ako bi tome prethodila bolja priprema za postupke, bolja dijagnostika te optimalna stimulacija i korištenje kvalitetnih materijala. Posebno su istaknule važnost psihološke podrške koje, u pravilu, nema tijekom postupka.
Turković Gulin posebno je naglasila izostanak modernizacije, zaostajanje za svjetskim rezultatima na području humane reprodukcije i to što hrvatsko zdravstvo ne smatra potrebnim da se propisane metode poput predembrionalne dijagnostike uvrste u postupke kao standard, iako su se pokazale uspješne u drugim zemljama.
Stoga SNAGA od svih odgovornih zahtijeva pokretanje potrebnih mehanizama kako bi se poboljšalo loše stanje s medicinski pomognutom oplodnjom u korist obitelji koje žele dobiti djecu, ali ne mogu bez medicinske pomoći.