"I ožujak bi mogao biti ispod temperaturnog prosjeka"

Vijesti 27. velj 201809:42 > 09:43
N1

Klimatologinja Lidija Cvitan iz DHMZ-a gostovala je u emisiji Novi dan gdje je pojasnila zašto je Hrvatsku na kraju zime zahvatio ovakav ledeni val.

“Ovo je jedan od ekstremnih vremenskih uvjeta. Klimatske promjene su vidljive i mjerljive i ovo je jedan od takvih slučajeva kojih će u budućnosti biti sve više. Pritječe nam polarni zrak. Na to moramo biti spremni, građani neka slijede biometerološke savjete. Sve što se sada događa je dio globalnog trenda kojeg pripisujemo klimatskim promjenama. Ljudski organizam se tome treba prilagoditi”, objasnila je Cvitan te dodala kako se ovakve situacije puno istražuju, te da će trebati dosta vremena da shvatimo kada će se vrijeme ustaliti.

“Godišnja doba su se pomaknula, zima se pomaknula, no 1956. godine je veljača imala temperature ispod -10 stupnjeva, tako da je i u prošlosti, također, bilo ‘zakašnjelih’ zima.”

Posebno je hladno na jugu gdje nisu navikli na snijeg

“U Dalmaciji je ovo manje uobičajeno i tamo će stanovništvo ovakvo vrijeme teže podnijeti, no temperature tamo nisu toliko niske koliko je jak vjetar zbog čega je jak osjećaj hladnoće. Kada vjetar puše on odvodi toplinu iz tijela. Egzaktan broj izračuna osjeta hladnoće se još traži, ali znamo da je osjećaj hladnoće znatno jači kada puše hladan vjetar”, rekla je Cvitan koja je pojasnila i zbog čega je baš u Delnicama napadalo tako mnogo snijega.

“Kada padne puno snijega znači da je zrak bogat vlagom. Put takvog zraka vrlo često ide preko Gorskog Kotara.”

Savjet ljudima koji moraju biti vani

“Primarno je da se prilagodi odjeća, sugeriramo ne izlaziti sljedeća dva dana ukoliko nije nužno, pogotovo kronični bolesnici i mala djeca. Čim se osjeti drhtavica trebalo bi otići u zatvoreni prostor. Kardiovaskularni bolesnici ne bi smjeli čistiti snijeg, za njih izlaganje niskim temperaturama može biti kobno. Ljudi trebaju biti kolegijalni, raspitati se o starijim ljudima oko sebe i pomoći im”, rekla je Cvitan.

O predviđanju ovakvih ekstrema

“Naše su prognoze točne pet dana unaprijed, tome se može jako puno vjerovati. Do 10 dana su malo vjerojatne, a više od 10 dana treba voditi računa da se prognoza ne treba ostvariti. Sljedeći mjesec bi mogao biti ispod temperaturnog prosjeka”, rekla je Cvitan.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.