Gost Novog dana bio je ekonomski analitičar Damir Novotny.
Jučer je predstavljena nova izvanredna uprava u Agrokoru, je li riječ o novom početku ili nastavku onog što se do sada radilo?
Ovdje je posebnim zakonom Vlada preuzela odgovornost, glavni akter je Vlada a ne privremena uprava. Vlada za to ima političke motive, a to su i određene geopolitike koje Vlada zastupa. U tom kontekstu izvanredna uprava nije presuda jer mora provoditi te političke strateške linije, koje se nužno ne poklapaju s ekonomikom Agrokora.
Da je ostao Antonio Alvarez i da je sve bilo u rukama velikih vjerovnika, bi li u tom slučaju Vlada mogla reagirati?
Radna mjesta koja ne mogu preživjeti – ona ne mogu preživjeti, njihovo gašenje se može odgoditi, ali taj će se problem prije ili kasnije staviti na stol, taj će se posao morati odraditi a to će biti vjerovnici. Oni će morati za nekoliko mjeseci preuzeti tu odgovornost, a hoće li oni ići brzim otpuštanjem radnika i prodajom imovine kako bi se sanirali dugovi, ili će napravti restrukturiranje i poduzeti korake kojim bi se osiguralo vraćanje dugova, to ne znamo.
Ekonomski analitičar Andrej Grubišić prije neki dan gostujući na N1 televiziji kazao da Agrokor je u lošijem stanju nego prije izvanredne uprave. Što Vi mislite?
Mi imamo izvještaje izvanredne uprave koji ne govore mnogo. Čekamo financijsko izvješće koje će pokazati je li se dug povećao,a po mom osjećaju je. Po tim izvješćima izvanredne uprave ne znamo što se događa s imovinom u Srbiji i BiH, to su svi nedostajući dijelovi mozaika. Po mom osjećaju dug je veći.
Da se napravio rez restrukturiranjem ta bi se gangrena lošeg poslovanja popravila. Suštinski problemi u Agrokoru su ostali. Moje je mišljenje, ali i drugih kolega ekonomista, da bi financijski pokazatelji mogli biti lošiji nego ranije. Cijeli poroces je politički vođen, a politička logika je kratkoročna.
Novi vladin povjerenik je izgledao kao da je prisiljen to raditi, ali to bi trebali reći oni koji analiziraju javne nastupe.
Što mislite, oko izbora nove izvanredne uprave jesu li konzultirani i veliki vjerovnici?
Iz premijerova govora dalo se nasluti da je imao razgovore s najvećim vjerovnicima, a vidjeli smo da je u Vladi bio i predstavnik Knighthead fonda, koji je rekao da ovakav slučaj još nisu imali.
Kako komentirate njegovo obećanje građanima da neće morati ništa platiti?
To je retorika bez ulaska u meritum problema. Niti Knighthead niti ruske banke nisu se mogle zaobići u ovom procesu pronalaženju nasljednika za Ramljaka.
Mislim da se približava trenutak kada će se veliki vjerovnici dogovoriti, a hoće li biti zadovoljni mali dobavljači – to ćemo tek vidjeti. Puno bolje za nacionalnu ekonomiju bi bilo da se vjerovnici dogovore.
Ramljak je imao fokus na male dobavljače, isplaćeni su OPG-ovi, hoće li se sad taj fokus prebaciti na vjerovnike, financijske institucje, hoće li oni odlučivati o podjeli udjela?
Naravno, u prvom dijelu su dominirali mali dobavljači i fokus je bio na Konzumu, a ne znam da smo čuli što se događa u BiH i Srbiji. Oni su bili u povlaštenom položaju na početku procesa, srednji su iz roll up kredita dobili novac. Prekidanje simbioze između dovaljača i Konzuma je neminovno. Domaći dobavljači će morati shvatiti da Agrokor nije njihov kanal distribucije i da oni ne mogu diktirati cijene, morat će se prilagoditi uvjetima tržišta.
Iz izjava Marice Vidaković da se iščitati da nije zadovoljna procesom koji bi trebao voditi nagodbi.
Ona je najglasnija, a Kraš je najbolje prošao. I druga domaća poduzeća poput Atlantica i Podrvake isto čekuju tu nagodbu, ali eventualni otpisi njima neće nanijeti takvu štetu da bi oni mogli biti ugroženi. U najgorem položaju su oni koji nisi uključeni u vjerovničko vijeće.
Što je s tužbama na inozemnim sudovima, prema zadnjim informacijama koje ima N1 Todorićev odvjetnički tim je Knighthead prijavio FBI-iju i američkom pravosuđu?
Mislim da je to jedna od najvećih opasnosti, politika je dirigirala proces, a sada pokušavaju postići nagodbu. Nagodbom bi svi bili nezadovoljni, ali bi dobili dio svog novca. Ako ne bude postignuta nagodba, možemo očekivati eskalaciju tužbi.
Moglo bi se dogoditi da će se morati vratiti novac koji je Knighthead angažirao, a to nije dobro za Agrokor. Ako se pokrene proces pred američkim pravosuđem, i ako se utvrdi da nije bio u skladu s njihovim zakonima, to može imati katastrofalne posljedice za ovaj proces.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.