Dragana Radusinović, s portala Novac za sve i Marina Šunjerga iz Večernjeg lista gostovale su u Točki na tjedan.
Komentirale su odlazak Ante Ramljaka s mjesta izvanrednog povjerenika u Agrokoru, u kojemu je imenovana nova izvanredna uprava. “Ono što čeka svakog povjerenika je da mora balansirati između zahtjeva politike i očekivanja vlasnika Agrokora, a to su svi veliki vjerovnici, i koliko uspije naći balans, toliko će biti uspješan u poslu”, rekla je Šunjerga.
“Lex Agrokor je tako napisan da ima jako puno rupa i jako puno sukoba interesa moguće je kroz njega. Martina Dalić je sama rekla da je ona kreatorica cijelog tog okvira i sustava. Način na koji su izabrani domaći savjetnici u Agrokoru pokazuje da nema formalne strukture u tom sustavu. Ovaj proces vodi politika puno više nego bilo koja struka. Da ga vodi struka i biznis, mi danas ne bismo raspravljali o smjeni Martine Dalić, nego o uspješnosti Konzuma”, rekla je Radusinović.
Je li Fabris Peruško na glasu kao netko tko bi mogao proces voditi uspješno?
“Prije dolaska u Tisak, Peruško je bio relativno nepoznat u domaćim gospodarstvenim krugovima. To nije čudno, jer je radio kao konzultant dok je radio u Hrvatskoj, a potom je otišao izvan Hrvatske. Ne može se očekivati da će ozbiljan poslovni čovjek nakon imenovanja otkriti svoje poslovne poteze. Po njima će biti puno lakše ocjenjivati koliko će Peruško moći voditi taj proces”, rekla je Šunjerga.
“Nekakva ozbiljnija kompetentnost za vođenje iz njegova životopisa se ne vidi. Agrokor je njegov prvi rukovodeći posao”, rekla je Radusinović.
“Tisak je generirao negativno poslovanje, ali imao je veliku poziciju na razini prikupljanja cash flowa i na razini osvajanja tržišnih pozicija, pa se moglo tolerirati njegovo negativno poslovanje”, rekla je Šunjerga.
“Bilo bi dobro kad bismo u javnom prostoru prestali govoriti da je itko išta u Agrokoru spasio. Nitko ništa nije spasio. Nagodba će odrediti koliko će tko dugova morati otpisati, a koliko će biti isplaćeno. Ja vjerujem da je svima u interesu da se nekakva nagodba složi, jer bez nje se ide u stečaj, a to je ogroman sustav koji bi se onda morao rolati po inerciji našega Stečajnog zakona”, smatra Radusinović.
“Kad govorimo o rezultatima Agrokora, zaboravlja se činjenica da Agrokor nema nikakvih financijskih troškova, ne plaćaju se krediti, glavnice, kamate, plaćalo se jedino nešto za robu, ali ne sve”, rekla je Šunjerga.
Ulijeva novac u povareni motor, a ne odvodi ga kod mehaničara, rekla je Radusinović, komentirajući zadnju izjavu Ramljaka, da je na računu Agrokora u u trenutku njegova dolaska bilo oko 6 kuna, a da je u trenutku njegova odlaska stanje bilo više od milijarde kuna.
“Nagodba će se dogoditi, ali ako Agrokorove tvrtke ne budu generirale dobit, neće se moći odakle isplatiti”, istaknula je Šunjerga, dodavši da je to glavno na što se treba fokusirati. “Evidentno je da Konzum gubi tržište u Hrvatskoj, a mi ne znamo tko vodi te tvrtke niti kako one posluju”, dodala je. “Postavlja se pitanje za koga mi tu radimo, za loše i prosječne ili za ono što može dodati vrijednost Hrvatskoj”, rekla je Radusinović.
Tužbe su u ovom trenutku postale popularne. Ako podnesete tužbu, doći ćete u medije, a koliko imaju uporište i s jedne i s druge strane, odlučit će sud, rekla je Šunjerga, komentirajući tužbe koje je podnio Ivica Todorić. Lex Agrokor čuva sve od tužbi. Onoga trenutka kad se digne rampa, 10. srpnja, svi mogu tužiti sve, istaknula je Šunjerga.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.