"Pohvaljujem premijera što se zalaže za ratifikaciju"

Vijesti 13. ožu 201808:19 > 10:11
Patrik Macek/PIXSELL

Zastupnici su zasjedanje nastavili raspravom o Izvješću o suzbijanju zlouporabe droga u 2016. godini, a Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav razmotra 522 amandmana pristigla na prijedlog izmjena saborskog Poslovnika. Zasjedanje u sabornici uobičajeno je počelo stankom.

Stanku su zatražila četiri kluba zastupnika, naime, SDP-ov Peđa Grbin zatražio je stanku “dok još može” zbog takozvane rodne ideologije, a zastupnik Kluba Živog zida i SNAGA-e Goran Aleksić “zbog javnog obećanja HDZ-a koje je dvaput dano i koje očigledno neće biti ispunjeno”.

Nezavisni Željko Glasnović stanku je zatražio zbog zemljišnih knjiga i katastra, a Tomislav Žagar zbog negativnog mišljenje svjetske banke vezano uz poslovni plan za Hrvatske autoceste.

“Posljednjih dana se intenzivirala rasprava o ratifikaciji Istanbulske konvencije i poprimila je neprihvatljive i sulude oblike i možda je vrijeme da se rasprava o tome usmjeri na Ustavom i zakonom zadane okvire”, poručio je SDP-ov Arsen Bauk nakon stanke na početku saborskog zasjedanja.

Protivnici ratifikacije, podsjetio je, kao najveću rezervu prema tom dokumentu ističu spominjanje pojma rod i govore da se radi o uvođenju tzv. rodne ideologije.

U tom je kontekstu podsjetio kako je upravo HDZ-ova vlada 2008. u svibnju poslala u Sabor konačni prijedlog Zakona o suzbijanju diskriminacije kojim se osigurava zaštita i promicanje jednakosti kao najviše vrednote ustavnog poretka.

“Zakon je prihvaćen velikom većinom glasova da svako ima pravo na zaštitu i promicanje jednakosti i ostvarivanje jednakih mogućnosti i zaštitu od diskriminacije na osnovu rodnog identiteta”, rekao je.

Bauk pozvao na podnošenje prekršajnih prijava prema Zakonu o suzbijanju diskriminacije

U jednom od članaka, podsjetio je, propisana je kazna od 5 do 35 tisuća kuna za prouzročenje straha drugoga ili stvaranje neprijateljskog, ponižavajućeg i uvredljivog okruženja na temelju razlike i u rodnom identitetu.

“Ono što smo čuli ovih dana u Saboru napunilo bi proračun tim kaznama zbog stvaranja u najblažem smislu rečeno uvredljivog ili ponižavajućeg okruženja u razlici u rodnom identitetu. Pozivam sve one kojima je zbog istupa javnih osoba koje su stvarale uvredljivo okružje na temelju rodnog identiteta da upute prekršajnu prijavu nadležnom državnom odvjetništvu, da se kazne konačno po Zakonu o suzbijanju diskriminacije oni koji promiču ponižavajuće i uvredljivo okružje zbog drugačijeg rodnog identiteta”, rekao je Bauk.

Pozvao je i udruge, tijela i ustanove koje imaju opravdan interes za zaštitu kolektivnih interesa određene skupine da pokrenu udruženu tužbu za zaštitu od diskriminacije.

Bauk je pročitao i odluku Ustavnog suda o definiciji braka koja kaže da su zaštićena i prava svih osoba neovisno o rodu i spolu na poštivanje i pravnu zaštitu njihovog osobnog i obiteljskog života i njihovog ljudskog dostojanstva.

“Te pravne činjenice danas se smatraju trajnom vrijednošću hrvatske ustavne države. Priča o rodu i rodnom identitetu u Hrvatskoj je započeta i završena prije 10 godina, kada smo pristupali EU”, poručio je.

Oni, koji s tim imaju problema, neka nas ne vraćaju 10 godina unatrag, a oni, kojima je povrijeđeno dostojanstvo, neka tu stvar rješavaju na sudovima, pozvao je.

“Imamo kneza Drpislava”

Gospodarski razvoj pada u vodu ako se zemljišne knjige i katastar ne srede, upozorio je Glasnović podsjetivši da zemljišne knjige danas ne pokazuju stvarno stanje, a kazao je i da imamo novog hrvatskog heroja – kneza Drpislava, koji se rodio 1945. godine te je predložio da ‘knez Drpislav’ dobije trg u centru Zagreba.

Sabor o suzbijanju zlouporabe droga u RH u 2016.

Na plenarnoj sjednici zastupnici će raspravljati o izvješću o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Hrvatskoj u 2016. godini, prema kojem je u toj godini od ovisnosti liječeno 7.106 osoba, što je u odnosu na 2015. smanjenje za 427 osoba.

Pritom je u sedam županija broj ovisnika na 100.000 stanovnika bio viši od prosjeka Hrvatske, i to u Istarskoj, Zadarskoj, Šibensko-kninskoj županiji, Gradu Zagrebu, Primorsko-goranskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Ukupni javni rashodi u području suzbijanja zlouporabe droga tijekom 2016. iznosili su 843,2 milijuna kuna, što u odnosu na 2015. predstavlja povećanje od 5,5 posto, stoji u izvješću.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.