Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara izjavio je kako će se za 15 dana vidjeti stoji li najava ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorić koji je kazao da će građani za dva tjedna ponovno imati vode, uz moguće kratkotrajne redukcije te da se za najkasnije tri mjeseca u potpunosti planira riješiti opskrbu Slavonskog Broda vodom.
“Dosta je kompleksna situacija i ovaj problem nije jednostavno riješiti. No ja se nadam da ćemo zajedničkim snagama uspjeti osigurati pitku vodu za 90.000 stanovnika Slavonskog Broda i ovih šest općina koje su pogođene ovom havarijom”, kazao je Duspara za emisiju Studio 4 HRT-a.
Na pitanje može li potvrditi da je jučer bilo sukoba s ministrom, Duspara je kazao: “Sukoba je bilo. Mislim da nije u redu da se ne obavijesti i gradonačelnik, kada su već pozvani svi – načelnik općine Sikirevci, direktor Vodovoda Vinkovaca i još dosta ljudi. Mislim da bi bilo normalno da, kao gradonačelnik grada šestog po veličini u RH, koji je pogođen ekološkom katastrofom, da sam pozvan na taj sastanak. Posebno zato što se radi o sudbini građana Slavonskog Broda i što se radi o jednom vodocrpilištu koje je protuzakonito od Hrvatskih voda prebačeno u vlasništvo vinkovačkog vodovoda”.
Govoreći o razmjeri katastrofe slavonskobrodski gradonačelnik kazao je da su u bunarima otkriveni ugljikovodici. “Na svim mjernim mjestima po gradu gdje su uzimani uzorci su ugljikovodici. Pitanje je koliko će to trajati. To može završiti za 15-20 dana, a može trajati i puno duže. Najgori scenarij je da nam tvornica vode izađe iz funkcije, odnosno da ju moramo zatvoriti. Tvornica je u vrijednosti od 100 milijuna kuna. U njoj se prerađuje voda iz bunara. Ovako se nešto nije dogodilo nigdje u Republici Hrvatskoj”, napomenuo je Mirko Duspara.
“Rezultati ispitivanja vode još uvijek nisu stigli. Nemamo zadnja dva dana rezultate ispitivanja vode. S pravom ljudi postavljaju pitanje da li se nešto skriva od građana Slavonskog Broda. Molio bih ako Zavod za javno zdravstvo ima rezultate da to podijeli sa Stožerom i građanima Slavonskog Broda”, dodaje. “Jutros je bilo živo na mjestu ekoincidenta. Pojavili su se bageri i vatrogasci iz Našica, pa ćemo vidjeti što se tamo događa. Tamo je i inspektorica. Vidjet ćemo hoće li se ozbiljnije pristupiti sanaciji. Mislim da se kasni sa sanacijom. Pravu sanaciju trebalo je obaviti 28. ožujka kada se i dogodila. Katastrofa bi sigurno bila manja nego što je sada”, izjavio je Duspara.
Još se ne znaju posljedice zagađenja tla. “Nismo dobili nalaze. To isto nije normalno u 21. stoljeću. Bez obzira bilo to o 100 litara benzina ili par tisuća litara. Činjenica je da je tlo zagađeno i da smo tu informaciju morali dobiti. Najgora je stvar što je to preblizu naših bunara i tvornice vode”, kazao je gradonačelnik Slavonskog Broda te dodao da posjeduje rezultate analize iz veljače u kojima ne postoje ugljikovodici.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.