Danas se obilježava Međunarodni praznik rada - 1. svibnja. Ovogodišnji Međunarodni praznik rada Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Matica hrvatskih sindikata obiljen je prosvjednom povorkom u Zagrebu pod sloganom "Za reforme za ljude".
Pod tim sloganom sažeta su traženja hrvatskih radnika – pravedne plaće i bolji uvjeti rada, dostojanstvena starost, kvalitetno obrazovanje kao temelj razvoja i budućnosti, efikasan javni zdravstveni sustav dostupan svima, učinkovito pravosuđe i javna upravu, te vraćanje povjerenja građana u institucije, kao i promjena odnosa prema Europskoj uniji i unutar nje, odnosno Europa za građane.
Povorka je završila u Maksimiru gdje je tradicionalno organizirano obilježavanje Međunarodnog praznika rada, 1. svibnja, u režiji zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
TIJEK DOGAĐAJA
12:30 Sindikalni čelnici obraćaju se okupljenima. ‘Ima nas koji želimo ostati ovdje, ali moramo dignuti svoj glas’, čulo se s govornice. ‘Zahtijevamo reforme, hrvatski građani vrijede više no što to vladajući misle’.
12:00 Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u parku u Maksimiru dijeli građanima besplatne porcije graha s kobasicom, a novinarima je rekao da “djela govore više od riječi”.
Više čitajte OVDJE.
11:55 Prosvjedna povorka stigla je do Maksimira.
11:40“Stanje u zemlji je najlošije do sada. Čak ni u krizi nije bilo tako dramatično. Ovakav egzodus nije nikad zapamćen”, rekao je Vilim Ribić za N1.
11:30 Prosvjedna povorka se kreće Maksimirskom ulicom.
https://twitter.com/MirnaBrekalo/status/991247727135780864
11.20 Prosvjedna povorka stigla je na Kvaternikov trg te će se Maksimirskom ulicom uputiti prema Maksimiru.
11:10 ‘Nijedan radnik/ca ne smije imati plaću manju od 4.000 kuna‘, kazao je Davor Bernardić u Maksimiru.
Više čitajte OVDJE
11:00 Prosvjedna povorka krenula je prema Maksimiru.
10:50 ‘Radnici su za reforme koje imaju ljudsko lice. Pravedna raspodjela zajedničkog dohotka naš je zahtjev. Veće plaće, kolektivni ugovor… tražimo veće mirovine za postojeće umirovljenike jer ne možemo prihvatiti da kopaju po kantama za smeće. Tražimo dostupan obrazovni sustav svima. Ne vjerujemo u priče da će privatizacija zdravstva ikome donijeti išta dobro. Pravni sustav mora biti učinkovitiji’, kazao je za N1 predsjednik SSSH Mladen Novosel.
10:30 U tijeku je okupljanje članova sindikata pred Radničkim domom u Zagrebu. Prosvjedna povorka kreće u 11 sati prema Maksimiru.
10:00 Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kazao je da na današnji Međunarodni praznik rada počinju akciju koja vezana protiv rada trgovina nedjeljom. “Želimo poslati poruku da podupiremo ljude i njihovo pravo na slobodnu nedjelju i slobodan dan”, rekao je Sever te dodao kako će aktivisti sindikata pred trgovačkim centrima dijeliti letke i poručivati ljudima da ne kupuju na blagdane i nedjelje.
Više čitajte OVDJE
9:50 Pred ulazom u park Maksimir postavljen je štand SDP-a, a najavljeno je da će njihov predsjednik Davor Bernardić zajedno sa stranačkim kolegicama i kolegama Zagrepčankama i Zagrepčanima dijeliti crvene karanfile.
9:20 Polako se puni i Maksimir gdje će biti podijeljeno 60.000 porcija graha, a što će Grad Zagreb koštati oko milijun kuna. ‘I Bog nam ide na ruku – neće biti kiše, neće biti mokro, neće biti blata. Očekujemo veliku posjetu naših sugrađana…’, kazao je sinoć gradonačelnik Milan Bandić.
Više čitajte OVDJE.
8:40 Saborski zastupnici po društvenim mrežama objavljuju čestitke povodom Praznika rada.
8:00 Ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić čestitao je građanima Međunarodni praznik rada.
7:00 Prosvjedna povorka krenut će u 11 sati ispred Radničkoga doma, a kretat će se Šubićevom ulicom i Maksimirskom ulicom do Parka Maksimir. Prosvjednicima će se u Zagrebu pridružiti i prosvjednici iz drugih dijelova Hrvatske koji će organizirano, autobusima doći u Zagreb iz Pule, Rijeke, Varaždina, Čakovca, Karlovca, Siska, Slavonskoga Broda i Osijeka.
Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu 1. svibnja 1886. kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a osmero je radnika osuđeno na smrt.