Politički analitičar Višeslav Raos u Novom danu komentirao je aktualna politička događanja.
Srpski predsjednik Aleksandar Vučić na komemoraciji za Srbe stradale u Oluji usporedio je Tuđmana s Hitlerom, a hrvatske branitelje s nacistima. To je dodatno narušilo odnose između dvije zemlje. Prema nekim informacijama zbog toga predsjednica neće putovati u uzvrati posjet u Beograd, jutros je reagiralo Ministarstvo vanjskih poslova.
Činjenica je da politički vrh u Beogradu već godinama ovakve datume koristi da bi zagorčao komunikaciju. Ne možemo preko noći postići da će se kultura sjećana na akciju Oluja i Domovinski rat promijeni i da ćemo se oko toga negdje uspjeti dogovoriti između Zagreba i Beograda. Ovakvi način komuniciranja ne dolazi samo od Vučića, vidjeli smo to i od Vulina, takav način nije prihvatljiv, ali ne treba nas to čuditi i moramo biti svjesni da to nema veze s nama. I dalje moramo raditi na rješavanju bilateralnih pitanja.
Hrvatsku se optužuje da je izvršila nelegalnu secesiju.
Nakon što ju je odobrila Badinterova komisije to je smiješno govoriti, nakon te ‘nelegalane secesije’ mi smo ušli u EU i NATO…
Koliko su skandalozne te Vučićeve izjave s obzirom na to da on ima veliku podršku u Srbiji, ali i s obzirom na činjenicu da je to izgovorio pred 20 tisuća ljudi?
U Srbiji se namjerno išlo na prijevremene izbore kako bi se namjerno razbijala opozicija. Njihov sustav je sličan našem s obzirom na ulogu vlade, a sad vidmo od kad je Vučić predsjednik da sad moć prati njega, a to je suprotno od liberalne demokracije. To je tipično za Tursku, ali i za članice EU-a Poljsku i Mađarsku.
Kako komentirate činjenicu da se premijer Plenković nameće u nekim važnim pitanjima poput kurikularne reforme, Agrokora i sada oko Croatia Airlinesa?
I u Europi je trend da se fokus miče sa stranke na predsjednika stranke, a onda i na predsjednika vlade. Po stilu se ne može zanemariti da postoje paralele između njega i Sanadera. On tako nastoji prikriti kadrovske slabosti Vlade i sebe pokušava staviti u prvi plan. To smo vidjeli kod Agrokora, ali i kod kod drugih problema u gospodarstvu.
Što mislite, treba li Butković zbog CA podnijeti ostavku?
Već nekoliko godina hrvatska vlada ignorira problem CA, a trebalo ju je privatizirati kao i neke druge tvrtke koje su u državnim rukama. Naravno da Butković snosi svoj dio odgovornosti, ali što je on tu mogao napraviti otom potom.
Treba li on otići?
Problem CA je mnogo dublji, što će se postići ako on ode i ministar bude netko drugi? Avioindustrija je godinama u krizi zbog rasta cijena goriva, protuterorističkih mjera, sigurnosnih problema… Zaposlenici Lufthanse štrajkaju nekoliko puta godišnje, to paralizira svijet puno više nego štrajk CA.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.