KBC Split: 'Srce snimamo na uređaju starom 43 godine'

Vijesti 02. ožu 201508:17 > 08:26
N1

Klinička bolnica Split dobila je od ministra zdravlja Siniše Varge zadatak da sreže liste čekanja na kojima tisuće pacijenata na pojedini pregled čekaju mjesecima. Moderne opreme, kakvom raspolažu zagrebačke bolnice, kronično nedostaje, a splitski liječnici rade na pojedinim uređajima starima više od 40 godina.

Najviše toga, odnosno najskuplji uređaji, nedostaju Klinici za radiologiju i intervencijsku radiologiju. 

‘Ako želimo “uništiti” liste čekanja, potrebni su nam i uređaji kojima ćemo to učiniti. KBC-u odmah trebaju dva MR uređaja (magnetska rezonancija) i dva MSCT uređaja (za pregled i dijagnostiku svih organskih sustava). Prošle godine su na jednom i jedinom ispravnom MR uređaju na Firulama urađene 7174 radiološke pretrage, a na drugom MR-u na Križinama, i koji je manje-više stalno pokvaren, 600 pretraga. Istovremeno su na dva MSCT-a, od kojih se jedan stalno kvari, napravljene 24.984 pretrage’, kazao je prof. dr. Ante Buča, predstojnik Kliničkog zavoda za radiologiju i intervencijsku radiologiju.

‘Moji ljudi rade od sedam do 22 sata, u dvije smjene. Uređaji se ne gase, a MSCT ispod Hitnog kirurškog prijama radi i subotom i nedjeljom i tu se u ta dva dana napravi do 50-ak hitnih MSCT-ova. Slao sam dopise Ministarstvu da nam je potrebna nova oprema, tko zna koliko puta. Isto je radio i moj prethodnik prof. dr. Stipan Janković, ali za sada nema koristi. Nadam se da će Ministarstvo ipak vrlo brzo započeti s obnovom opreme, jer smo na rubu i bojim se pomisliti kako ćemo dalje raditi’, zabrinut je prof. dr. Ante Buča.

Zavod za radiologiju nije digitaliziran

Da je stanje još gore, govori i podatak kako je Zavod za radiologiju jedini klinički zavod u Hrvatskoj koji nije digitaliziran.

– Mi godišnje trošimo milijun kuna na filmove i kasete kojima obavljamo snimanja. A da stvar bude bolja, te kasete su se već prestale proizvoditi, pa ih nemamo gdje nabaviti, već ove postojeće presnimavamo i tako radimo. Digitalizacija jest skupa, ali bi se isplatila za nekoliko godina – tvrdi prof. dr. Ante Buča.

Aparat za snimanje torakalnih organa – srca i pluća – na kojemu se u KBC-u Split i danas snimaju ti organi, proizveden je 1972., dakle star je 43 godine, a proizveden je u Nišu i nosi naziv tvornice “Ei Niš”, , piše Slobodna Dalmacija ..