Završen je sastanak predstavnika sindikata Uljanika i 3. maja s premijerom i ministrima na Markovom trgu.
Đino Šverko izjavio je po završetku sastanka kako su sindikati djelomično zadovoljni dogovorenim.
“Primio nas je premijer s tri minsitra. Zadovoljni smo djelomično. Mogle bi se osigurati dvije plaće. Ne bih se htio zaletavati, ne znam koliko je potrebno da se to sredi, intenzivno pregovaramo”, rekao je Šverko, ali naglasio je kako se štrajk prekida tek kad radnicima budu isplaćene plaće.
Rekao je kako se o isplati plaće pregovara s više komercijalnih banaka, ali i da je postignut konsenzus po pitanju odlaska trenutke uprave.
“Oko odlaska Uprave je postignut konsenzus. Moramo vjerovati Vladi, mi nemamo drugog partnera”, rekao je Šverko.
Govoreći o planovima, Šverko kaže: “Mi bi htjeli restrukturiranje, a ne stečaj. Ministar je obećao doći u Pulu i razgovarati. Mi ne želimo stečaj nego restrukturiranje.”
“Nama je opstanak brodogradnje prioritet. Ne treba biti previše servilan”, odgovorio je na opasku da će ipak morati napraviti neke ustupke strateškom partneru. Ako to bude Danko Končar, onda će morati pristati na turističke kapacitete.
Na pitanje kako će se osigurati kredit sada, rekao je: “Očito su našli rješenje. Vidite što se dešava, ni Vladi nije stalo da ima pod prozorom nezadovolje radnike.”
Mladen Novosel rekao je kako je za neisplatu plaća najodgovornija uprava.
“U svakom slučaju radnici su ovdje danas došli s ciljem da čuju koliko Vlada može pomoći za isplatu plaća uvažavajući činjenicu da je za neisplatu plaća odgovorna uprava. Znamo da postoje mehanizmi koje Vlada može pokrenuti. Već u petak je krenulo da se kroz kredit komericijalnih banaka dobiju sredstva za plaće da radnici prekinu štrajk. Osnovni razlog da se štrajk prekine je isplata plaće za sedmi mjesec. Nemamo druge nego vjerovati predsjedniku vlade da će učniti sve. Nastavak procesa restrukturirianja ovisi o EK i strateškom partneru. Upravama više ne vjeruju ni radnici ni vlada, Vlada ima mehanizme da kroz NO inicira skupštinu i promjenu uprave. Radnici smatraju da ove uprave ne mogu nastaviti voditi brodogradilišta. Ne očekujemo da ovaj tjedan budu riješeni svi problemi, ali očekujemo da dobiju plaću ovaj tjedan. Ako se to ne desi, razmotrit ćemo sve opcije. Štrajk neće biti prekinut dok ne bude isplaćena plaća.”
“Ovo nije nastalo samo od sebe nego je posljedica odluka svih Vlada dosada, i Vlada ima 25 posto vlasništva u Uljaniku. Nije kriva samo postojeća uprava, krive su sve lvade. Očekujkemo da Vlada odluči treba li RH brodogradnju ili ne. Ako da, onda kao i u svim drugim zemljama, mora Vlada u tome sudjelovati”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.