Nakon arbitraže država je morala promijeniti strategije

Vijesti 28. kol 201817:01 > 17:09
ATTILA KISBENEDEK / AFP

Nakon što je Mađarska odlučila kako neće predati Zsolta Hernadija, šefa MOL-a, hrvatskom pravosuđu temeljem europskog uhidbenog naloga (EUN) njemu će se u Hrvatskoj suditi u odsutnosti za navodno davanje mita Sanaderu u zamjenu za upravljačka prava u MOL-u.

Politički analitičar Davor Gjenero komentirao je to u nedjeljnoj emisiji EnergyPress na N1 televiziji.

“To je potpuno očekivani potez. Čudi me da Hrvatska nastavlja igru s pritiskom na direktora MOL-a nakon što je na Ustavnom sudu pala ona prva presuda protiv Sanadera kao podmićenoga u ovom slučaju. Iz onoga što smo mogli vidjeti u javnosti, ne vidi se neki čvrsti dokaz o postojanju tog podmićivanja. Jer jedna restoranska snimka sa zapisivanjem brojeva i svjedočenje čovjeka koji je u nekom jako čudnom aranžmanu primao novac, zapravo za Sanadera. Taj novac onda nikad nije došao u hrvatski budžet. Ne izgleda kao nekakva relevantna priča”, kazao je Gjenero i dodao:

“Šteta što je hrvatsko pravosuđe, kada je procesiralo Sanadera, krenulo oslanjati se na neke čudne priče kao što je INA-MOL ili Hypo i oslanjati se pritom na vrlo suspektne svjedoke, a da se nije držala onih slučajeva koji su daleko lakše dokazivi, gdje su tragovi daleko jasniji. Onda ispada cijela priča nevjerodostojna, na neki način to nam se sada i vraća jer upravo je ta vjerodostojnost ili nevjerodostojnost argument suda u Budimpešti da odbija ovaj proces s jedne strane, a s druge strane ta nevjerodostojnost je bila razlog zašto je Hrvatska poražena u arbitražnom procesu pred UN ovim arbitražnim tijelom.”

Gjenero dodaje kako je nakon te presude država morala promijeniti neke strategije pa i ideju da se preko glavnog menadžera MOL-a može utjecati na za Hrvatsku povoljniju sliku pregovora hrvatske države i MOL-a o vlasništvu nad INA-om, prenosi Večernji list.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.