Lavinu reakcija izazvala je svojim svjedočanstvom u Saboru zastupnica Mosta Ivana Ninčević Lesandrić. Brojne žene priključile su se objavom svojih neugodnih iskustava iz hrvatskih bolnica. To, ali i najblaže rečeno nespretan pokušaj obrane splitskog KBC-a stavio je javno zdravstvo u Hrvatskoj još jednom u fokus javnosti.
“Žena izgubi svako dostojanstvo u hrvatskoj bolnici. Taj najsretniji trenutak mog života pretvorio se u tako tužan trenutak”, kroz suze koje nije mogla suspregnuti prisjećajući se poroda na Svetom Duhu, za N1 ispričala je svoju mučno iskustvo jedna žena, čiji je identitet poznat redakciji.
Rezali su, šivali su, radili su kiretažu i to je sve išlo onako na živo. “Oporavak je trajao jako dugo. Naredna dva mjeseca sam bila na tabletama protiv bolova”, kaže.
Premda je porod obavila u javnoj zdravstvenoj ustanovi, isti je platila: “Ja sam gore sve platila. I babicu i liječnika. To mi je bila preporuka da to napravim pa će mi biti dobro”.
Javno je još prije godinu istupila jedna druga žena – Marija Dadić, koja na kiretažu je bez anestezije u hitnoj ambulanti Petrove bolnice uslijed spontanog pobačaja morala dolaziti dva puta: “Dali su mi Ketonal, Normabel, kao – da bi me manje boljelo. Boljelo je stravično, napravili su mi na živo i ništa očistili nisu”.
Ponukana vlastitim slučajem prije godinu dana Marija je pokrenula online peticiju koju je dosada potpisalo gotovo 5.000 žena: “Žao mi je što sam peticiju napravila jedino za Petrovu jer sam mislila da se to samo tamo događa”.
Ipak, situacija je daleko od jednostavne.Ginekolozi upozoravaju – anestezija nosi svoje rizike, a svaki organizam nije isti.
“Prije svakog operativnog zahvata, a kiretaža se smatra malim operativnim zahvatom, rade se pretrage i anamnetički podaci gdje se ženi ispituje je li zdrava, boluje li od nekih bolesti, štitnjača npr. gdje postoje ograničenja od anestezije”, objasnio je ginekolog Dubravko Lepušić, koji kaže: “Ja sam u 38 godina doživio u dva navrata da je žena na operacijskom stolu imala srčani arest od anestezije”.
KBC Split i dalje ostaje pri svome. Nisu napravili ništa krivo, kako u postupku Mostove saborske zastupnice Ivane Ninčević Lesandrić, tako i u slučaju komunikacije s javnošću. Je li došlo do kršenja etičkog kodeksa?
Deni Karelović, predstojnik klinike za ženske bolesti i porode KBC Split, tvrdi: “Apsolutno nije. Naša klinika jako drži do privatnosti naših pacijentica, ali u ovom slučaju gospođa saborska zastupnica je ispred medija ušla u detalje svoje bolesti, svog pobačaja koji se dogodio prije osam mjeseci, a ne mi, ne ja. Međutim, pritom je inkriminirala kuću koju ja predstavljam i govorila neistine”.
Za Hrvatsku liječničku komoru stvar nije jasna do kraja, ali u slučaju komunikacije liječnika savjetuju više pažnje pa tako Lada Zibar kaže: “Apel svim liječnicima u Hrvatskoj da se suzdrže od bilo kakvih izjava u kojima otkrivaju pojedinosti o pacijentima bez njihove izričite dozvole za to”.
Bila je potrebna godina dana da peticija za uvođenje obavezne anestezije u hitnoj ambulanti Petrove bolnice prikupi 3.500 potpisa. Idućih 1.500 stiglo je u svega dva dana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram