Hoće li iduće godine svi učenici imati besplatne udžbenike?

Vijesti 22. stu 201819:06 > 19:10
Ilustracija

Hoće li sve učenike u Hrvatskoj iduće godine na klupama dočekati besplatni udžbenici? Onaj koji je priču pokrenuo - više će otkriti sutra.

“U 12 u Praškoj u prostorijama Stranke rada i solidarnostim, ne ministarice Divjak, nju ne treba komentirati”, kaže Bandić.

HNS ne skriva da nije sretan Bandićevim petljanjem u resor zbog kojeg su ušli u koaliciju s HDZ-om. Neslužbeno se iz ministarstva čuje i da je Bandićev zahtjev populistički jer većina učenika već dobiva pomoć s knjigama.

“Već sada oko 60 posto učenika dobiva ili besplatne ili sufinancirane udžbenike”, odgovara ministrica Divjak.

I dalje nema odgovora na pitanje hoće li sve spasti na lokalne samouprave ili na državni proračun koji se usvajaza 13 dana.Trenutno je situaacija takva da je država ove godine udžbenike kupila za 13 i pol tisuća učenika, što je koštalo 7 milijuna i 700 tisuća kuna. Pravo na besplatne knjige imaju djeca iz obitelji koje primaju socijalnu pomoć, djeci vojnih i civilnih inavilida rata, stradalih pirotehničara te djeca branitelja prema zakonu o braniteljima.

Besplatne udžbenike dijele i četiri županije – Međimurska, Splitsko-dalmatinska, Zagrebačka županija i Grad Zagreb, dok potpuno ili djelomično knjige sufinancira još tridesetak gradova i četrdesetak općina. Lokalci upozoravaju – padne li teret na njih, to bi im mogao biti problem.

“Terenutno nemam taj novac jer još krpam sve moguće rupe i minuse koje sam zatekao, i minuse i rupe nastale ukidanjem brdsko planinskih područja još iz 2014.”, kaže gradonačelnik Vrgorca Ante Panić.

Novosti nema, kaže šef državnih financija na pitanje o temi o kojoj se priča posljednjih dana. Otkriva da bi se mogli uvesti imovinski kriteriji.

“Ništa vam novo ne mogu reći. Općenito imali smo nekoliko situacija kada razgovaramo o socijalnim kriterijima i imovinskom cenzusu, i sigurno su to kriteriji koje u mnoge mjere treba uključiti”, izjavio je ministar Zdravko Marić.

S imovinskim cenzusom slaže se i ministrica Nada Murganić.

“Moje dijete, nemam doduše školsko dijete, ali zaista ne bi trebalo imati školski udžbenik, jer ovako ćemo sve usmjeriti samo na jednu aktivnost, a to nije dobro djeca lošijeg cenzusa moraju imati i za druge potrebe.”

Koliko bi besplatne knjige za učenike u svim dijelovima Hrvatske koštale – nema preciznih podataka. Trenutne se procjene kreću od 300 do 500 milijuna kuna.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram