"Iz sukoba predsjednice i premijera, premijer će izaći kao pobjednik"

Vijesti 30. stu 201808:15 > 08:16
N1

Gost Novog dana bio je politički analitičar Žarko Puhovski.

Premijer Andrej Plenković najavio je povećanje minimalne plaće. Zašto se u zadnje tjedne godine ulazi s ovoliko puno obećanja za koja očito nije problem naći novac?

“Dio treba raspravljati s ekonomistima i stručnjacima za financije, ali dio je logičan. Proračun je plus-minus 140 milijardi kuna, to je ogromna količina novca. Ovo što će koštati brodogrdilišta, to je dva posto, to nisu ogoromni novci. Ovo s minimalnom plaćom, to će biti u promilima, to je kao da ja od vas zatražim pet lipa. Brojke u međuvremenu povećale, proračun je napuhan. Nesmanjivanjem poreza i rastom BDP-a stalno se događaju višci. Marić je prvi ministar koji se našao s viškom.”

Nisu li takva obećanja obično najava izvanrednih izbora?

“Obično jesu, ali gotovo sam siguran da ovog puta nisu. Plenković svaki dan ima sve više zastupnika, ne vidim zašto bi se gnjavio s izborima. To bi samo značilo zaoštravanje borbe u stranci, sve se zbiva u stranci. SDP ne postoji, oporba ne postoji, samo postoji unutarstranački sukob. Plenkoviću se ne isplati zaoštravati sukob u stranci. Njegova taktika je – ‘polako, čekajte, dobro nam ide’…

PROČITAJTE JOŠ

Istovremeno, želi pojačati podršku u općoj javnosti jer jasno je da i opća javnost ima ulogu. Uspjeli su dosta efektno primiriti sindikate. Ali to je sve kikiriki u odnosu na proračun, zato si to mogu dopustiti. Brine me što se u medijima nekorektno komentiraju stvari, uvijek se prvo kaže da nije dobro. Bandić sada s udžbenicima čini nešto dobro, koji su njegovi motivi, to je drugo. On to radi da si olakša budžet i da si zacementira poziciju u trenutku kad je HNS labav partner zbog svjetonazorskih pitanja. A građani će nešto dobiti. Osobno, mislim da je problem jer će bogati dobiti kao i siromašni, to je onda čudna mjera. Djeca će na koncu ipak dobiti te udžbenike, to je važno, ali strašno puno stvari u školstvu ostaje problematično, imamo škole i škole u kojima doslovce nema krede. Kupuju se istovremeno djeci tableti i radi se katastrofalna greška – ta generacija je uništenja od zurenja u ekran, onda im daju te ekrane i u školi. Uništavaju generaciju koja će potpuno izgubiti kontakt s realnosti. Škola treba biti mjesto slobodno od elektorničkih naprava, tko to ne zna ne razumije školstvo. Kupujemo tablete, a nemamo krede, kupujemo udžbenike, a škole nemaju krovove.”

Koja je uloga Milana Bandića i njegovih pritisaka na Vladu?

“Važna je za Vladu, nevažna za Bandića. Njega Vlada ne zanima, zanima ga da bude premijer, ali to je nemoguće. Ne zanima ga  da ima ministra, njega zanima da mu HDZ osigura podršku u gradskoj skupštini. Kad se postavlja pitanje koliko on ljudi ima, to nije sigurno. Barem petero članova njegova kluba neće podržati Zakon o udomiteljstvu. On igra na broj koji realno ne postoji u smislu pritiska. Bandić nema dvoznamenkasti broj zastupnika. On to zna i Plenković to zna, ali ni jedan ni drugi ne znaju kolko ih ima. To su sve prividne oporbene i opozicijske mjere koje održavaju vladu netaknutom. Vlada nije ugrožena. Kad čujete kako SDP govori, Vlada ne može biti ugrožena. Most leluja, Živi zid u nekim temama ne postoji… U HDZ-u se moraju brinuti za drugi brežuljak.”

Što je razlog sukoba Vlade Andreja Plenkovića i predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović?

“To dobro opisuje ona Njegoševa: “Prazne se puške obojica plaše”. Predsjednica je shvatila da nema moć kad je postala predsjednica, s takvim se apetitom bacila u trku i vidjela da ne može ništa. Malo se prebacila na područje sporta i razonode pa se tu zabavljala, ali ona ima političke ambicije, a ne može ih realizirati kao predsjednica. Ona ima, što je zabrinjavajuće, u oštroj konkurenciji s bivšim predsjednicima, najlošiji savjetnički tim. Oni nisu u stanju napisati suvislo pismo u ime predsjednice. Ima takav tim u kojem je ekspert za sigurnosna pitanja netko tko je stalno u javnosti. Pa nema veće sramote za ‘špiju’ nego da je stalno u javnosti.”

#related-news_0

Hoće li Vlado Galić ostati predsjedničin savjetnik?

“Kad je prije otprilike tri tjedna govorila o njemu, jasno je rekla da je razgovarala s njim, da joj je on kazao neke stvari i tada je rekla ‘dajte argument, ja ću ga maknuti’. Ona ima jedan argument, da je doista nepojmljivo da je u javnost izašao takav tip ispitivanja i mi ne znamo je li itko kažnjen. Mora se ustanoviti tko je to dao, no to se očito ne čini. Nisu to istraživački novinari doznali, to je došao netko iz službe i rekao ‘imam tajne podatke’.”

Je li riječ pokušaju udara na premijera na predsjednicu?

“To su i jedno i drugo dvorske igre, to nisu nikakvi udari. Ne znam zašto bi netko rušio predsjednicu jer ona nema nikakvu moć, a popularna je pa bi svako rušenje bilo kontraproduktivno. S druge strane Vlada nikako nije ugrožena i zato se radi o klasičnoj igri. Nikakvog državnog udara nema, imamo udar na prava građana.”

Ipak, nije li zabrinjavajuće da još uvijek postoji praobavještajno podzemlje koje je spremno manipulirati?

“Apsolutno. Prije svega je zabrinjavajuće da postoje dvorske igre. Drugo, još od Franje Tuđmana imamo tradiciju da je postojao tzv VONS koji je prekrižio sve institucije, a vodio ga je njegov sin. To je ostala neka praksa, da imamo privatne veze s obavještajnim zajednicama.”

Tko će iz tog sukoba izaći kao pobjednik?

“Kao pobjednik će izaći premijer, ali šteta za predsjednicu će biti toliko mala da je to nevažno. Ona živi od ljubavi svojih privrženika koji su oduševljeni ‘kvadratićima’ i humanim pristupom. Ona se, koliko ja vidim, politikom bavi dva dana tjedno. Pozicionirala se uz tzv. uspravnicu, Višegradsku skupinu, uz Orbanovo društvo, a premijer i Vlada se ipak vežu uz Macrona i Merkel. Ona se veže za politiku koja nije demokratska, koja nije pluralistička i koja živi u hladnoratovskim komunističkim histerijama.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.