Bezbradica Jelavić: Zakon o udomiteljstvu dovodi suce u nezavidnu poziciju

Vijesti 11. pro 201817:20 > 17:29
N1

U Newsroomu je gostovala odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić na temu Zakona o udomiteljstvu.

Angažirani ste u slučajevima ugrožavanja ljudskih prava, pa i u ovom. Što je najspornije?

“Sporna je odredba koja ne dopušta postupak udomljavanja osobama koje žive u istospolnim zajednicama. Ta odredba je u koliziji s minimalno tri nacionalna zakona – Zakonom o suzbijanju diskriminacije, Zakonom o ravnopravnosti spolova i Zakonu o životnom partnerstvu. A ono što je još spornije je da zakon nije u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, nije u skladu s europskom Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, i zakon je povrijedio pravo Europske unije nije u skladu s Poveljom o temeljnim pravima.”

“Ono što začuđuje jest činjenica da su se za udomljavanje javljale osobe kojima je onemogućeno da udome dijete zato što su u zajednici sukladno Zakonu o životnom partnerstvu, premda su te osobe bile procjenjivane od strane stručnjaka. To su stručnjaci centara za socijalnu skrb, koji u timu sastavljenog od psihologa, socijalnih radnika i pravnika procjenjuju jesu li određene osobe potencijalno dobri udomitelji, ispunjavaju li pozitivne kvalitete potrebne da se pojave kao udomitelji. Pojedine osobe kojima zakon sada izrijekom ne dopušta da budu udomitelji, ocijenjene su kao osobe koje ispunjavaju sve kvalitete i osobine da bi mogli postati udomiteljima, ali im zakon to izrijekom priječi”, kaže odvjetnica.

Samac bez obzira na spolnu orijentaciju može udomiti dijete, ali ako je samac ozakonio svoju vezu s osobom istog spola, ne može. Osim te bizarnosti, imamo i situaciju s udomljavanjem bliskih srodnika, recimo u slučajevima tragedija. Može li se dogoditi da teta ne može udomiti nećakinju jer je u istospolnoj zajednici?

“Sve ste točno rekli. Kada se donese zakon ovakvog tipa, onda to može dovesti do apsurdnih situacija, poput ovih koje ste nabrojali.”

“Djeca su se izgubila iz fokusa. Ministarstvo nadležno je raspisivalo raznorazne poticajne programe za udomljavanje s jedne strane, s druge strane donosilo negativne odluke prema zakonu koji je prije bio na snazi, onemogućavajući podobne udomitelje da udome djecu.”

“Suci su stavljeni u nezavidne pozicije. Kada imate zakon koji je u koliziji s konvencijama, Ustavom, Poveljom Europske unije – što suci trebaju raditi kad im se spis pojavi na stolu? Imat će koliziju zakona s Ustavom i Europskom konvencijom o ljudskim pravima. Suci bi trebali ignorirati zakon i primijeniti Konvenciju, jer je zakon u neskladu s Konvencijom i u neskladu s Ustavom.”

“Ono što bitno kazati je da ove presude nisu samo obvezujuće za suce, one su bile obvezujuće i za zakonodavno tijelo. Hrvatska, kada je ratificirala Konvenciju 1997. godine, preuzela je pozitivnu obvezu da će uvodi zakonodavstvo koje će biti u skladu s presudama Europskog suda za ljudska prava prava. Ima pozitivnu obvezu da stvara zakonodavstvo u skladu s Poveljom o temeljnim pravima. Ništa od toga nije ispoštovano kada je donošen ovaj zakon, time je otežana pozicija građanima koji žele udomiti, time je snažno otežana pozicija djeci koja čekaju udomljenje, može doći do situacija koje ste spomenuli – jedna loša situacija za građane.”

Treba podsjetiti gledatelje da postoje skupine djece za koje je nemoguće naći posvojitelje, ali i udomitelje. U toj situaciji isključivati eksplicitno dio ljudi djeluje kao potpuno ignoriranje interesa djece?

“Slažem se, to je potpuno ignoriranje interesa djece. Uvijek ističemo koliko je važno paziti na djecu, poštivati njihova prava. Ali kada dođemo do ovakve situacije kada zakonodavno tijelo treba donijeti zakon u interesu te djece, gdje stručnjaci kažu da nema razloga da spolna orijentacija bude bilo kakav kriterij, a svejedno se donese ovakav zakon, zapravo pokazujemo da mi o interesima i pravima djece ne vodimo dovoljno računa na onoj razini da djeca to osjete – u punom smislu te riječi.”

Što se sada može događati? HNS je čuvao kvorum i zahvaljujući tome zakon je donesen, a sad šalju zakon na Ustavni sud. Što će se na Ustavnom sudu događati?

“Vjerujem da će Ustavni sud ocijeniti neustavnost odredbe toga zakona”, kaže.

Iako nema rokova za rad Ustavnog suda, Bezbradica Jelavić objašnjava da bi “svi postupci koji su od interesa i koji se mogu reflektirati na prava djece po svojoj naravi trebali biti hitni postupci”.

“Vjerujem da će ustavni suci prepoznati važnost izjava svih stručnjaka kako nema razloga da se ne dopusti i istospolnim partnerima udomljenje i da će predmet riješiti iu nekom roku koji je žuran. Očekujem da će Ustavni sud donijeti odluku da je konkretna odredba zakona neustavna.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram