"Ja svojim gradom hodam uzdignuta čela i svakoga mogu pogledati u oči, a oni, oni znaju kako im je", kaže dr. Ksenija Kaleb, pedijatrica Doma zdravlja Dubrovačko-neretvanske županije.
Liječnici s Hitne pomoći u Metkoviću, kao i medicinske sestre iz Metkovića, koji se “pojavljuju” u tužnoj priči oko smrti malenoga Gabrijela Bebića, više mi se ne javljaju… Kada me vide na cesti, okrenu glavu, isto kao da se nikada u životu nismo poznavali.
Do trenutka Gabrijelove smrti i izbijanja afere uredno su mi se javljali. Čak i neki vozači Hitne pomoći, kao i spremačice, sebi su dali za pravo da mi “dignu” pozdrav i da pokraj mene prođu kao da se nikada nismo poznavali. Ja ne znam zašto je to tako? Valjda zbog toga što želim da hrvatska javnost zna istinu o tom tragičnom slučaju koji se nije smio dogoditi.
Međutim, ne uzrujavam se puno oko toga što mi se ne javljaju. Takvo ponašanje najviše govori o njima samima. Ja svojim gradom hodam uzdignuta čela i svakoga mogu pogledati u oči, a oni, oni znaju kako im je”, kaže za Slobodnu Dalmaciju dr. Ksenija Kaleb, pedijatrica Doma zdravlja Dubrovačko-neretvanske županije.
Ona je 10. prosinca prošle godine – jedina – nakon što je Mišo Bebić s teško bolesnim sinom Gabrijelom, koji je bio na samrti, više dana “lutao” i obilazio liječnike, prepoznala teško zdravstveno stanje djeteta i reagirala.
Doktorica Kaleb je u žarište hrvatske javnosti došla nakon inspekcijskog nalaza Hrvatske liječničke komore (HLK) u kojoj HLK “zamjera” dr. Kaleb “stručni propust” – da nakon postavljanja dijagnoze sepse nije “započela provođenje postupka liječenja akutnoga hipoksičnog zatajenja disanja i krvožilnog urušaja”. Narodnim jezikom rečeno, da nije uključila infuziju u svojoj ordinaciji i nije Gabrijelu dala masku s kisikom.
Dr. Kaleb to nije uradila jer tehnički uvjeti u ordinaciji ne dozvoljavaju pravilno pružanje pomoći tako životno ugroženom pacijentu. Za to je predviđena ambulanta Hitne pomoći koja je od ordinacije dr. Kaleb udaljena 30 sekundi i u kojoj je Mišo Bebić zajedno sa svojim sinom bio samo nekoliko minuta prije dolaska u dr. Ksenije Kaleb, odakle su ih upravo i poslali kod te metkovske pedijatrice, a da Gabrijela nisu ni pregledali.
“Ne želim biti ničiji Pedro, ništa nisam krivo uradila, već sam postupila kako bi trebao postupiti svaki odgovoran liječnik. Čistog sam obraza, svoj posao radim odgovorno i ne dozvoljavam da me se neopravdano proziva za nešto s čime apsolutno nemam ništa. Da su svi učinili ono što su trebali, Gabrijel ne bi ni dospio do moje ordinacije tog ponedjeljka, već bi bio u Splitu i danas bi bio živ”, naglašava dr. Kaleb.
Dr. Kaleb kaže da je ponosna što je grad prosvjedom stao uz nju, a podršku joj je dao i ravnatelj Doma zdravlja.
Dr. Ksenija Kaleb je od 2013. godine pedijatrica i već se, nažalost, susretala sa sličnim slučajevima.
“Imala sam slučaj petogodišnje curice koja je u KBC-u Split preminula od zatajenja srca. Isto tako je dovedena na Hitnu pomoć u Metkoviću, gdje nije pregledana, a potom su je roditelji doveli kod mene. I tada sam isto reagirala, prepoznala sam njezino teško zdravstveno stanje, odvela je na Hitnu pomoć i organizirala transport”, prisjeća se dr. Kaleb.
Kaže da ju je šokirao izvještaj HLK-a: “Šokirala sam se njihovim stavom! Njihov izvještaj je napravljen mimo svih činjeničnih stanja.”
U ovom slučaju zastupa je odvjetnik Antonio Volarević iz Zagreba, koji je već poduzeo niz mjera prema Komori i prema Ministarstvu zdravstva, piše Slobodna Dalmacija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.