Ništa od referenduma inicijativa 'Narod odlučuje' i 'Istina o Istanbulskoj'. Ustavni sud odbacio je njihove zahtjeve za nadzor nad ustavnošću i zakonitošću provođenja državnog referenduma.
Još se čeka formalna odluka Sabora koji treba potvrditi da inicijative nisu prikupile dovoljan broj potpisa. Ministar uprave Lovro Kuščević kaže da je jako zadovoljan jer je pobijedila demokracija, dok inicijative koje su Vladu čitavo vrijeme optuživale za manipulacije pri provjeri potpisa sada predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića optužuju da ne zna čitati zakone i da je bivši HDZ-ovac.
Referendumske inicijative nisu uvjerile Ustavni sud da je došlo do kršenja demokratske procedure kod provjere valjanosti potpisa. Sud zaključuje i da je Sabor imao dužnost provjeriti ispravnost potpisa, što je delegirano Ministarstvu uprave.
“Vlada je njima omogućila uvid u neispravne potpise, a oni su to odbili postavljajući svoje uvjete. Nema postavljanja uvjeta.”, rezolutan je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.
Inicijativa ‘Istina o Istanbulskoj’ najavljuje obraćanje Europskom sudu za ljudska prava, a GI ‘Narod odlučuje’ ne otkriva daljnje korake već čekaju potez Sabora. Tvrde da je Ustavni sud oprao ruke i pozvao se na rupe u zakonu.
“Što se tiče gospodina Šeparovića to se zna da je on stari član HDZ-a i treba gledati da je on krivo protumačio što je Ustavni sud napravio”, smatra Kristina Pavlović iz inicijative ‘Istina o Istanbulskoj’.
Luka Mlinarić iz inicijative ‘Narod odlučuje’ dodaje: “Ustavni sud uopće nije ulazio u sadržaj i argumentaciju. Zašto on to tako tumači morate pitati njega i one koji su ga tamo postavili, a zna se tko ga je postavio.
#related-news_0
Ustavni sud nije provjeravao potpise, ali je zaključio da inicijative nisu dokazale da je bilo manipulacija pri provjeri potpisa. Ministar uprave zadovoljan je. Kaže, “još jednom je pobijedila demokracija.” i najavljuje novi Zakon o referendumu.
“Zakon o referendumu će precizirati, pojasniti, prekinuti pravne praznine, prekinuti pravnu dvojbu da bi naši sugrađani i na taj način mogli iznijeti svoja stajališta.”
A praznina ima – poput rokova u kojima treba predati skupljene potpise, prebrojati ih, utvrditi tko to radi, o kojim se referendumskim pitanjima ne može odlučivati.
“Ima dosta stvari koje bi bilo dobro urediti. Ja se nadam da će Vlada uzeti pouke iz ovog slučaja. Ipak je preko 300 tisuća ljudi tražilo određene stvari”, ustvrdio je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović i dodao da je i sadašnji zakon dovoljno dobar da se referendum može organizirati. To bi mogli i ‘Narod odlučuje’ i ‘Istina o Istanbulskoj’ da su prikupile dovoljan broj potpisa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.