Presuda suspendiranom policijskom načelniku Željku Dolačkom, optuženom da je u travnju 2016. lažirajući provalu u sef u sjedištu zagrebačke policije, ukrao dva kilograma zaplijenjenog zlata, oko 640.000 kuna i gotovo 290.000 eura, trebala bi biti objavljena u utorak 5. veljače na zagrebačkom Županijskom sudu.
Suđenje je petak dovršeno završnim riječima tužiteljstva i obrane. Prije toga su ispitani posljednji svjedoci – djelatnica Bauhausa Irena Periša Jurković Conjar, šef grupe za očevide PU karlovačke Robert Brozinić te vještaka za mehanoskopiju Mirko Zebić.
Svjedočeći na okolnost datuma proizvodnje pile koju je Dolački donio na prethodnu raspravu, djelatnica Bauhausa je kazala da je uvidom u serijske brojeve ta pila proizvedena u svibnju 2017., godinu dana nakon pljačke policijskog sefa.
Šef grupe za očevide PU karlovačke Robert Brozinić kazao je kako nije istina da mu je tijekom očevida Dolački dodavao dokumente koje je popisivao, već su to radili krim-tehničari i vještaci. Taj svjedok obrane dodao je da je po dovršetku očevida ugasio svjetlo u uredu u kojem je obavljen očevid te da optuženi nije bio u sobi u kojoj je obavljen očevid.
Mirko Zebić, vještak za mehanoskopiju i balistiku pri MUP-ovu Centru za vještačenja “Ivan Vučetić”, rekao je da je pilom kupljenom u Bauhausu moguće prepiliti pantove sefa, zbog čega je obrana kao dokazni prijedlog zatražila novo mehanoskopsko vještačenje na zagrebačkom Strojarskom fakultetu, a koje je sudsko vijeće odbilo navodeći da je prethodnim vještačenjima ustanovljena mogućnost da se pilom može prepiliti sef.
Uskok: Dolački osramotio i ostale kolege policajce
Završne riječi tužiteljstva zamjenik ravnateljice Uskoka Slobodan Šašić podnio je u pisanom obliku te je ustvrdio kako je tijekom postupka neosporno dokazano da je počinitelj počinio djelo koje mu se stavlja na teret te da je obrana postavljena “bez ikakvog relevantnog dokaza” i da je “podmetanjem neutemeljenih dokaza dodatno nanijela štetu policijskoj službi u kojoj je optuženi radio godinama”.
“Dolački je izigrao povjerenje građana koji su mu dali povjerenje kao voditelju odjela za suzbijanje organiziranog kriminaliteta, osobito stoga što kazneno djelo nije počinio na mah te stoga što je ono počinjeno u samom središtu zagrebačke policije. Time je nanio štetu i sramotu i kolegama policajcima”, kazao je u završnim riječima Šašić.
Branitelj optuženog, odvjetnik Davor Cahun, u završnom govoru ustvrdio je da je optužnica “prepuna nelogičnostima” te da tijekom dokaznog postupka “nije dokazano ništa od onoga što se Dolačkom stavlja na teret”, ali i da se za vrijeme očevida nije poštovala propisana procedura.
“Iako nisam zagovornik teorija urota, suđenje se temelji na konstrukcijama zbog kojih je dio svjedoka upadao u zamke zbog prešućivanja i prilagođavanja važnih činjenica, a kako bi se poduprla teza da stojim iza kaznenog djela koje mi se stavlja na teret. Tijekom očevida nitko se nije usredotočio na stepenice te na prozore na kojima su se nalazile naljepnice koje su mogle poslužiti radi lakše provale izvana ili kao oznaka sobe u kojoj se nalazi sef”, kazao je u Dolački.
Dolački: Da sam pokvaren novac sam mogao uzeti i ranije
Pritom je dodao kako mu je “žao što je javnost tijekom suđenja stekla dojam da policija profesionalno ne obavlja svoj posao ili ga obavlja prema vlastitom nahođenju, a ne prema pravilima službe”.
“Da sam pokvareni policajac novac sam mogao i ranije uzeti, obzirom da mi je tijekom karijere kroz ruke prošlo 200 milijuna eura izuzetog novca. Tijek kupnje stana u Laništu lako se može provjeriti putem transakcija s mog tekućeg računa iz kojih je vidljivo da je on kupljen novcem koji je uplaćen na moj račun prodajom nasljedstva. Također mi je neshvatljivo da bi uzeo novac i zlato čiji se povratak može zatražiti u bilo kojem trenutku. Ugled i rezultate vlastitog rada nikad ne bih stavio na kocku, a konstrukcije te namjerno prešućivanje činjenica koje su mi išle u korist vrijeđao ju me osobno i profesionalno”, zaključio je Dolački.
Presuda Dolačkom za kojeg Uskok tvrdi da je kao načelnik zagrebačke slube organizranog kriminaliteta od 22. veljače 2015. do 3. travnja 2016. “koristeći činjenicu da su mu bili dostupni privremeno oduzeti predmeti iz više kriminalističkih obrada, iz prostorije u kojoj su se nalazili oduzeti predmeti otuđio i za sebe zadržao” gotovo 290.000 eura, 640.000 kuna te preko dva kilograma zlata zakazana je za 5. veljače.
Zbog krađe iz policijskog sefa sa svojih dužnosti tada su odstupili ravnatelj policije Vlado Dominić, načelnik zagrebačke policije Goran Burušić i još dvojica zagrebačkih policijskih dužnosnika. Dolački je uhićen i smijenjen krajem travnja 2016. a 10. lipnja te godine je izašao iz istražnog zatvora nakon što je Uskok ispitao 30-ak svjedoka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.