Kao što je već poznato, od 1. travnja poskupljuje plin za kućanstva u prosjeku 6,9 posto.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu Ljubo Jurčić kaže da Hrvatska ima umjetnu cijenu plina, ali da nju imaju sve bivše komunističke zemlje.
“Stare Europske zemlje imaju 20-30 posto više cijene energenta. Budući da se mi harmoniziramo i ulazimo u jedinstveno energetsko tržište Europe prirodna stvar je da dolazi do izjednačavanja cijena energenata. Razlika u cijeni je ovisno o cijeni transporta ili nečem drugom, ali to ne mijenja bitno cijenu. S druge strane nije problem cijene energenata nego je u Hrvatskoj problem visina dohotka, odnosno plaće ili mirovine građana. Kad se usporedi koliko kWh električne energije ili plina možemo kupiti iz mirovine ili plaće onda je to nekoliko puta manje nego to može kupiti jedan prosječni Europljanin”, rekao je Jurčić HRT-u.
Objasnio je kako su nominalno hrvatske plaće tri puta manje nego europske.
“Prosječna cijena rada proizvodnog radnika u Hrvatskoj je 10 eura po satu, prosječna cijena rada u Europi je 30 eura po satu, a u razvijanim zemljama EU i do 40-50 eura po satu. I tu izvire problem jer nemamo politiku razvoja dizanja plaća i onda pazimo na svaku kunu troška. Kad poskupi električna energija ili plin onda to pogađa većinu građana. Uz niske plaće i mirovine onda ta cijena koja će porasti 20-30 kuna za onoga tko ima mirovinu 2.000-3.000 kuna je puno, a za nekoga tko ima plaću 10.000 kuna to je zanemarivo”, smatra Jurčić.
Kad je objavljeno poskupljenje navedeno je da će iznos mjesečnog računa u prosjeku narasti 20 kn, no neki kažu stručnjaci kažu da će poskupljenje iznositi i do 100 kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram