"Implementacija nagodbe vjerojatno 18. ožujka, no postoji ozbiljan problem"

Vijesti 21. velj 201908:46 > 09:01
N1

Bivši ministar gospodarstva, Goranko Fižulić, gostovao je u Novom danu i komentirao situaciju u Agrokoru.

Zašto o Agrokoru sad ima manje informacija nego ikad? 

VEZANE VIJESTI

Predvidjeli smo da će se s formalnim prihvaćanjem nagodbe sve skupa udaljiti od javnosti. Ako gledate zašto je tome tako, Vlada ni premijer ne može dobiti nijedan pozitivan bod iz Agrokora, prema tome, njima odgovara da se o Agrokoru ne piše i sve što se problematično događa, da je to problem vjerovnika i budućih odnosno sadašnjih vlasnika. Mediji su ionako bili prije “kupljeni” od izvanredne uprave da šire dobre vijesti o Agrokoru, i ako se piše išta, to je više u funkciji PR-a, nego stvarno izvještavanje. Proces nikad nije bio manje transparentan nego danas. Ako imamo 40 posto onih koji su sudjelovali u roll-upu, koji su prodali svoje udjele, a izvanredna uprava bi trebala izvijestiti tko su novi kreditori Agrokora u roll-upu, ali nisu to učinili. Ono što znamo, da je u proteklih nekoliko tjedana odgođena sjednica Privremenog vjerovničkog vijeća, koja bi trebala dati suglasnost izvanrednom povjereniku da može ići u implementaciju nagodbe, ali ako se ispuni odgodni uvjet, a to je da se refinancira roll-up.

Izvanredna uprava tvrdi da se pregovori o mogućem preuzimanju kompanije i dalje vode. Kako to komentirate?

Jednog dana ćemo vjerojatno saznati cijelu istinu o roll-up kreditu. Izvanredna uprava je najavljuje od ljeta prošle godine – da evo samo što nije refinanciranje roll-up kredita. On istječe u rujnu ove godine i kamata iznosi 12 do 14 posto na godišnjem nivou efektivno. Ona Agrokor i sve sastavnice čini potpuno nekonkurentnim i izvlači sav novac iz njih. Taj novac će jednog dana nedostajati i onda će opet Agrokor doći u žižu. Sigurno da su u međuvremenu probali refinancirati roll-up kredit, ako su smjeli, jer ne znamo pod kakvim se uvjetima prije godinu dana Sberbank vratio u poziciju vjerovnika i na što je morao pristati vezano za refinanciranje roll-upa da bi se mogao vratiti u tu svoju ulogu. Da su htjeli, oni su mogli sami refinancirati roll-up.

Je li prema nagodbi roll-up trebao biti refinanciran prije implementacije ili nakon nje?

Onako kako je nagodba napisana, očekivalo se da će biti odmah nakon izglasavanja nagodbe. U odgodnim uvjetima piše da ga je trebalo refinancirati, ali izvanredni povjerenik uz suglasnost vijeća može kazati da bez obzira na to što nije došlo do refinanciranja da se može implementirati nagodba. S obzirom da i Sberbanku i kreditorima odgovara implementacija nagodbe, do nje će doći. Po zadnjim glasinama taj datum je 18. ožujka, ali ne znamo hoće li se to doogoditi. Postoji po meni samo jedan ozbiljan problem, a to su zrcalna društva, odnosno prenošenje koncesija na ta društva.

Bilo je puno riječi o koncesijama, kakvom bi odlukom Vlada trebala prenijeti koncesije za vodu? Što je s koncesijama za zemljište?

Koncesije na državno zemljište daje lokalna uprava, dakle načelnici općina u ovom slučaju, uz suglasnost lokalnih tijela i uz suglasnost Ministarstva poljoprivrede, koje treba dati svoje mišljenje odnosno suglasnost na planove o korištenju državnog zemljišta. Nije problem u ministarstvu, nego u volji lokalnih načelnika da to učine. Situacija je potpuno nejasna, jer se većina načelnika tome opirala, jer je ta zemlja vrijedna, a koncesije koje Agrokorova društva plaćaju za tu zemlju su ispod tržišnih i komercijalnih vrijednosti koja trenutno vrijede i može se očekivati tu problem. Nakon toga slijedi pitanje tko će kupiti vlasničke udjele u Agrokoru, tko će refinancirati roll-up i kakva je njegova izlazna strategija. Tko god ulazi u vlasništvo, ulazi da razgradi Agrokor i da na prodaji zaradi za sebe, jer drugog novca tu nema. Agrokor kao cjelina ne može biti predmet izlaska na neku od burzi pa će se kroz javnu prodaju dionica ostvariti dodatna zarada. Tu može doći samo netko tko želi rastaviti Agrokor na proste dijelove i od tih kompanija polučiti zaradu. To ne znači da je sve to u interesu Republike Hrvatske i da je sve što se dosad događalo bilo u javnom interesu.

Je li odgođena implementacija nagodbe? Kad bi to moglo biti?

Vjerojatno će to biti 18. ožujka. Čak su i poslovođe Konzumovih trgovina dobile uputu da ne mijenjaju ništa u svojim asortimanima. To je tehnički složen posao, postavlja se pitanje plaćanja potraživanja prema postojećim vjerovnicima i dobavljačima za postojeće usluge, jer tog dana će Konzum i Jamnica prestati postojati i roba će ići prema Konzumu plus i Jamnici plus. Za Jamnicu plus odluku o koncesiji za vodu treba donijeti Vlada, a ja nisam primijetio da  je Vlada to donijela i ne znam zašto čekaju zadnji čas za to. Ta odluka će istovremeno izazvati dodatni val potencijalnih tužbi od strane manjinskih dioničara, zbog toga što su tog dana definitivno ostali bez svega.

Sazvana je sjednica Privremenog vjerovničkog vijeća. Što će biti njegova uloga i što će se dogoditi s njim nakon implementacije nagodbe?

Nakon implementacije nagodbe prestaje i rad izvanredne uprave. Vjerojatno bi društvo trebalo formirati svoja redovna tijela. Oko toga se vodio spor kako da se vode tijela u Hrvatskoj. Tu se razlikuju germansko i anglosaksonsko pravo, a mi imamo oblik koji dozvoljava taj miks. Mi ne znamo za što su se oni koji upravljaju procesom odlučili. Činjenica je da je izvanredna uprava činovnička, imenovana od strane Vlade i njeno ovakvo ponašanje je nedopustivo, ali kao što se u Hrvatskoj i u drugim slučajevima događa, da javnost nema uvida u procese koje se nje tiču i da politika može ignorirati sve upite vezane uz to, onda je to moguće i u Agrokoru.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.