Gost N1 studija uživo bio je SDP-ov saborski zstupnik i bivši ministar financija Boris Lalovac.
U Saboru su jučer izglasane izmjene Zakona o INA-i. Oporba je prije glasanja napustila sjednicu, no ostali su Zlatko Hasanbegović i Hrvoje Zekanović koji su glasali protiv, ali time osigurali kvorum.
“To pokazuje na čemu funckionira sadašnja vlast. Ukoliko oporba napusti sabornicu oni imaju probleme skupiti 76 zastupnika, malo ih bude, malo ne bude unutra, neki se zaborave evidentirati, jedni glasuju protiv, ali održavaju kvorum… I tak ose kod ovako važnog zakona dogodi nešto ovako smiješno. Bez obzira što je zakon prošao na njemu će uvijek ostati određena sjena kako se to dogodilo. Takva je situacija, na takav način funkcionira Vlada Andreja Plenkovića.
Branko Bačić kaže da je ovo bila tehnička stvar, da bi Jandroković kroz nekoliko minuta pozvao i neke bivše SDP-ovce pa bi se stvar riješila.
“Hladno oni to kažu, da je to tehnička stvar. Međutim, kada vidite da Vlada tako funkcionira, da to ide ovisno od zakona do zakona i da je njima to tehničko pitanje, misli mda je to općenito loše za demokraciju. Svi koji sada podržavaju Vladu bili su na nekim drugim listama. Trenutno imamo saziv koji, ja mislim, nije kvalitetan.”
Je li INA izmjenama zakona zaista potencijalno predana MOL-u?
“S obirom na te prošlosti, na odnose, na to kako se poslovalo u prošlosti i koliki je bio utjecaj politike, normalno je da su javnost i zastupnici prilikom donošenja odluka skeptični i da žele da sve bude transparentno. Kad je ina privatizirana 2003. bio je drugačiji plan, 15-ak godina kasnije se zatvaraju rafinerije, INA je postala trgovačka kompanija, nema prerade nafte, nema važnih investicija. Ima stranih investitora koji su u Hrvatskoj investirali, podizali proizvodnju, nitko protiv njih neće dići glas. No kada vidite da se u Hrvatskoj rafinerije gase, da industrija pada, onda postanemo ranjivi kao ekonomija i zbog toga je vrlo velika osjetljivost oko INA-e, oko brodogradilišta… Što nam je ostalo od industrije? Nema više rafinerija, pomalo se gase brodogradilišta, nema tekstilne industrije, željezara… Sve se polako gasi, taj dio BDP-a pada i to mora zabrinuti svaku Vladu.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram