U subotu je na zagrebačkom Trgu kralja Tomislava održan prosvjed inicijative #SpasiMe kojim će se iskazati solidarnost sa žrtvama nasilja i zatražiti od sustava da ih adekvatno zaštiti.
“U ponedjeljak sam spreman sresti se s predstavnicima inciijative i tražiti da civilno društvo da svoj doprinos”, rekao je premijer Plenković.
Više čitajte OVDJE.
Govornici s pozornice su istaknuli neke poražavajuće podatke:
“U 2017 počinjeno je 552 kaznena djela, od čega 444 nad ženama. U proteklih je 5 godina, 91 žena ubijena u Hrvatskoj. Taj visok broj ubojstava ne pokazuje tendenciju smanjivanja. Premijer Plenković izjavio je da je svaki dan jedna žena zlostavljena. Samo u 2017, policija je prijavila 11 5000 slučajeva prekršajnih djela u obitelji. No zašto je samo 8% nasilnika osuđeno na bezuvjetnu kaznu? Zašto oni nemaju obvezu dugotrajnog liječenja? Zašto imamo dobre zakone koji se ne provode?”
Inicijativa #spasime zahtjeve pročitane na prosvjedu uručit će @VladaRH i premijer @AndrejPlenkovic Organizatorica prosvjeda Jelena Veljača rekla je da neće stati u borbi protiv nasilja. #N1info pic.twitter.com/UpjR02mrB6
— Zoran Pehar (@ZoranPehar) March 16, 2019
Na Trgu kralja Tomislava okupilo se nekoliko tisuća prosvjednika od kojih mnogi nose transparente, s natpisima “Ljubav ne boli”, “Nasilje nije obiteljska stvar”, “Nemojmo popuštati”, “Svi smo odgovorni”, “Zločin, a ne prekšaj”, “Nulta stopa tolerancije”, “I ja sam žrtva nasilja”, “Žrtva nikad nije kriva”, “Hrabri ljudi”, “Djela, a ne riječ” i drugi.
#nasiljejezakukavice #spasime #N1info pic.twitter.com/kmQa8nVmS7
— Zoran Pehar (@ZoranPehar) March 16, 2019
Prosvjed je počeo čitanjem imena pretučenih žena žrtava obiteljskog nasilje.
Na prosvjed je došao i premijer Andrej Plenković.
Na samom početku okupljanja na prosvjedu se se pojavili motoristi s transparentima i porukom #SPASIME. Policija im je rekla da se moraju maknuti jer blokiraju prolaz.
Na Trgu kralja Tomislava trenutno je dvjestotinjak ljudi.
Producentica prosvjeda Nerma Mehadžić rekla je za N1 televiziju kako organizatori neće procjenu uspješnosti prosvjeda bazirati na broju ljudi koji će se na njemu pojaviti na temelju toga koliko će od zahtjeva koje će prosvjednici postaviti pred Vladu provesti.
“Nema povorke, cijeli program je baziran kod Tomislavovog kipa. Naša je društvena odgovornost da progovaramo o tome i da se počnemo brinuti jedni za druge”, rekla je Mehadžić dodajući da je vrijeme početka prosvjeda izabrano kako bi se i simbolično upozorilo da je zaista “pet do dvanaest”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram