Na Trgovačkom sudu u Pazinu odgođen je stečaj nad Uljanik Brodogradilištem do 24. travnja.
“Ako se izjava izvlači iz konsteksta i ja bih shvatio da je kraj. On je spomenuo brojke koje ne zadovoljavaju. ali i premijer je spreman na rješenja. Nadamo se da će sve biti pozitivno u konačnici”, rekao je nakon ročišta Samir Hadžić.
“Ono što je zanimljivo je da se na ročištu spominjao Andrej Plenković i njegova izjava sa sjednice Vlade. Predstavnik Uljanika je rekao da se po toj izjavi vidi da nije gotova priča oko restrukturiranja, jer je trenutni prijedlog neprihvatljiv, ali da nije isključeno restrukturiranje kao opcija”, javlja reporter N1 Elvir Mešanović.
Brodosplit i dalje strateški partner
Predsjednik Uprave Uljanika Emil Bulić je na ročištu rekao da je sinoć imao sastanak s premijerom i užim timom o prijedlogu resturkturiranja i ponudi koju je dao Tomislav Debeljak, o opcijama koje nisu prihvatljive, ali i o mogućim novim rješenjima.
Najavio je i mogući sastanak u Europskoj komisiji. Njegove argumente sudac je prihvatio i odgodio stečaj do 24. travnja.
Bulić je istaknuo da je Brodosplit grupa i dalje strateški partner te da je razgovarao s Tomislavom Debeljakom. Pojašnjava da Brodosplit ima svoje pretpostavke o rizicima kojima bi bili izloženi, ali da su izračuni koje su oni u Uljaniku napravili puno manji od 10 milijardi kuna koje su se jučer spominjale kao iznos potreban za restrukturiranje pa se sada oko toga moraju usuglasiti s Brodosplit grupom. Dodao je i kako se na polarnom kruzeru radi punom parom.
Postupak za otvaranje stečaja pokrenut je krajem siječnja ove godine na prijedlog Fine, koja je pritom bila navela da je Uljanik Brodogradilište 21. siječnja imalo evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 120 dana u ukupnom iznosu od 75,9 milijuna kuna. Uljanik Brodogradilište ima 1400 zaposlenih, podatak je iz Fininog dokumenta.
Ročište za Uljanik Brodogradilište održalo se dan nakon što je na Trgovačkom sudu u Rijeci ponovno odgođeno ročište u sklopu prethodnog postupka radi utvrđivanja pretpostavki za otvaranje stečajnog postupka u 3. maju, članu Uljanik grupe, a novo je ročište zakazano za 17. travnja.
Jučer je i premijer Andrej Plenković izjavio da Vlada predloženo restrukturiranje Uljanik grupe ne može podržati jer bi ono značilo veliku financijsku izloženost države. No, dodao je kako je Vlada otvorena za traženje dodatnih rješenja za brodogradiliša u Puli i Rijeci.
Prema ponudi strateškog partnera (Brodosplita u vlasništvu Tomislava Debeljaka), ukupni troškovi restrukturiranja u maksimalističkoj varijanti iznosili bi 10,8 milijardi kuna, a minimalna varijanta bi bila oko 7,5 milijardi kuna, rekao je.
“Provođenje ovakvog programa restrukturiranja od Vlade odnosno države zahtjevalo bi dodatno veliko i izdašno financijsko izlaganje, a bilo bi i nedvojbeno veliko opterećenje za sve hrvatske građane i za sve porezne obveznike. S obzirom na sve okolnosti, to nas upućuje na zaključak da je održivost predloženog koncepta restrukturiranja upitna, slijedom čega Vlada u ovom trenutku ovakvo restrukturiranje ne može podržati i ostajemo otvoreni da tražimo dodatna rješenja za brodogradilišta u Puli i Rijeci”, rekao je premijer.
Osim sudskih ročišta za 3.maj i Uljanik Brodogradilište, ročište za matičnu kompaniju grupe, Uljanik d.d., zakazano je na Trgovačkom sudu u Pazinu za 3. svibnja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.