Otkako je 2007. u vojarne otišla zadnja generacija hrvatskih ročnika na 6-mjesečno služenje vojnog roka, nisu u struci prestajale rasprave o potrebi vraćanja obaveznog vojnog roka.
Kada je u izbornoj kampanji Kolinda Grabar-Kitarović rekla da se ne smijemo igrati s nacionalnom sigurnošću te da treba vratiti obvezni vojni rok u nekom obliku – bio je to jasan signal da će i Hrvatska promisliti o vraćanju obavezne vojne obuke. Činjenica je da sve više europskih, pa i država članica NATO-a razmišlja o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka.
Uzrok je pogoršanje sigurnosne situacije zbog islamskog terorizma, kao i jačanja hladnoratovskog sukoba Zapada i Rusije zbog krize i rata u Ukrajini. No ovdje je riječ i o strahu država da je nova kriza uzdrmala i dosad neupitni sustav kolektivne sigurnosti NATO-a, gdje više ne vlada uvjerenje da će sve članice krenuti u rat bude li, primjerice, Rusija napala neku malu zemlju Baltika. Strah je najveći upravo tamo pa je prije mjesec dana Litva odlučila vratiti obavezni vojni rok, privremeno na 5 godina.
Za ideju o vraćanju obveznog vojnog roka koja je došla iz Ureda predsjednice šef HDZ-a Tomislav Karamarko kazao je da mu je bliska.
“Smatram da Hrvatska osim profesionalne vojske mora imati ljude koji moraju biti spremni i obučeni u svakom momentu braniti domovinu”, naglasio je Karamarko.