Nasilje u obitelji predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava i oblik diskriminacije. Iznimno je važno staviti fokus na žrtvu te ujednačiti prakse u procedurama postupanja u slučajevima obiteljskog nasilja. Zaštita žrtava nasilja mogla bi u budućnosti biti bolja.
O tome je bilo govora na sastanku premijera s predstavnicama domova i udruga za žrtve zlostavljanja.
Ministrica Nada Murganić rekla je u Temi dana HRT-a kako se ova “Vlada opredijelila za nultu stopu tolerancije prema svim oblicima nasilja, posebice prema nasilju u obitelji i nasilju nad ženama”. Govorila je o današnjem sastanku čiji je cilj bio da se premijer upozna s predstavnicama koje se godinama sustavno bave zbrinjavanjem žrtava – one su tim aktivizmom i poslale poruke o prevenciji nasilja i potrebi zaštite od nasilja.
Murganić je govorila o najnovijem protokolu o postupanju u slučajevima obiteljskog nasilja, kaže da je cilj da se senzibilizira javnost, da se jasno odrede određeni resori koji su nadređeni za provođenje svih različitih aktivnosti i mehanizama u suzbijanju nasilja. Rekla je da je sedam resora uključeno u protokol, kao i novi instituti koji do sada nisu postojali. Dodala je da je odgovornost i na medijima koji bi trebali što adekvatnije izvještavati o nasilju.
Ministrica kaže da se moramo naučiti i prepoznati žrtvu, ona mora biti u fokusu i oni koji najviše pate uz žrtvu, a to su djeca. Dodala je da je protokol zapravo akcijski plan, skup mjera. Pojasnila je kako postoji zakon o zaštiti nasilja u obitelji koji kaže da je odgovoran svatko tko zna, a ne kaže i ne prijavi nasilje, ali za to još nitko nije odgovarao i trebamo poraditi na odgovornosti.
Također je rekla rekla je da imamo 6 županija koje nemaju skloništa za žene i da će nastojati u svakom segmentu poboljšati sve zahtjeve i probleme koji su istaknuti na ovom sastanku, a nastojat će širiti i dostupnost autonomnih kuća.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.