"Kina agresivnije ulazi u europski prostor, Hrvatska je u tome mali kotačić"

Vijesti 15. tra 201908:51 > 09:12
N1

U Novom danu N1 televizije gostovao je dekan Verna i stručnjak za geopolitiku Vlatko Cvrtila koji je komentirao jače prisustvo Kine u Europi te posjet delegacije Hrvatskoj.

“Kad govorimo o Kini i njenim geostrateškim i ekonomskim interesima, za sada ne dolazi politčki utjecaj, nego se stvaraju pretpostavke za njega. Kini je puno važniji ekonomski utjecaj. Ona sebi otvara prostor da na europskom tržištu ima dominantnu poziciju s proizvodima i svojom tehnologijom koja je sve bolja. Kina nije samo država koja dolazi investirati, vrlo često nudi firme koje mogu raditi jeftinije, ali drugi plaćaju. Pelješki most plaća EU, ali Kina je dobila jer je najjeftinija. S obzirom na sve to što Kina donosi, EU je poduzela korake i kada se u Hrvatskoj odigravao Summit, na razini EU se događaju sastanci…. Stvara se platforma gdje bi EU postavila okvire za ravnopravnu suradnju s Kinom… Da kineske kompanije nisu te koje automatski dobivaju natječaje na području EU jer su najjeftinije, a najjeftinije su jer su njihove tvrtke subvencionirane”, pojasnio je Cvrtila ulazak Kine na europsko tržište.

Dodao je da Hrvatska prati što se događa u EU te da je interes Kine razdvojiti jedinstvo Europe po pitanju odnosa s njom. 

“Ide na potpisivanje sporazuma kako bi oslabila pregovaračku poziciziju EU u odnosu na Kinu. EU se do sada nije previše bavila Kinom, nego brexitom. Kina agresivnije ulazi u europski prostor”, rekao je Cvrtila.

Kaže i da je Hrvatska mali kotačić u svemu tome te da kasni za 16 zemalja JI Europe u koje Kina naveliko investira.

“Kineski predsjednik je potpisao sporazum s Italijom, ušla je u program Puta svile, prva je država G7 koja je potpisala taj sporazum… Tako oslabljuje jedinstvo. Kina zna da su ključna mjesta za pregovore Berlin i Pariz. Kina kupuje njemačke kompanije i udjele u sjevernim lukama. Dosta je kompleksna situacija, nije jednostavna, vrlo je osjetljiva geopolitička igra”, smatra Cvrtila.

Objasnio je da Pelješki most nije jedini projekt koji su Kinezi dobili na natječaju, a da EU želi postaviti reciprotitet – koliko kineskih tvrtki u EU, toliko europskih u Kini, te da čak razmišlja o subvencijama.

Svoje interese na ovom području pokušava ostvariti i Rusija

“Rusija je jako prisutna u regiji, oni preko ekonomije, banaka, kulturnih veza žele stvoriti politički utjecaj. Možda nisu toliko agresivni u javnom prostoru, ali imaju jake poluge kojima mogu utjecati na političke procese u regiji. Utjecali su u Crnoj Gori i Makedoniji, Beograd jako puno toga očekuje od Rusije. Kad se pogleda energetski sektor u BiH, trgovinski i financijski sektor u Hrvatskoj, oni su prisutni”, rekao je Cvrtila.

VEZANE VIJESTI

LNG

Dodao je da je LNG na Krku veliki strateški projekt i da ga takvim smatra i EU jer omogućava smanjivanje ovisnosti o ruskom plinu

LNG je veliki strateški projekt, uzet je u EU kao strateški projekt, omobućava smanjivanje utjecaja i ovinsosti o ruskom plinu. 

“LNG ima smisla samo ako zemlje srednje Europe poput Mađarske i Slovačke krenu u tu priču. Ovo je vijest koja se dosta dugo očekivala. Mađari ne ulaze na način kako se očekivalo, da zakupe kapacitete, nego ulaze s 25 posto vlasništva. Druga je stvar kad koristite samo kapacitete skladišta. Mađaraska ne napušta politiku dobre suradnje s Rusijom, s druge strane Sjeverni tok 2 će nositi prema Europi određenu količinu plina. Naš projekt LNG-a je malo zakasnio. Dobro je da su Mađari odlučili ući u posao, ali trebat će vremena da se taj LNG stabilizira”, poručio je Cvrtila.

Također smatra da će Ina još neko vrijeme biti tema razgovora s Mađarima. 

“Mađarska ima jaku polugu u pregovorima s Hrvatskom i postavlja se s visoka. Nije nam jednostavno, s jedne strane treba njegovati dobre odnose, a s druge znamo kakav Orban ima imidž u EU”, poručio je.

Cvrtila je suzdržan u komentiranju kineskih ulaganja u RH. 

“Temeljem iskustva u drugim državama, ne donose novac na stol nego ga daju na kredit s kamatama. Traže jamstva od države, a mi ih ne smijemo davati jer uvodimo euro. Hrvatska, u kontekstu bivše Jugoslavije, taj prostor je imao jaki utjecaj u geopolitičkim igrama. Hrvatska ima najvrijedniji geostrateški položaj, ima luke, Zagreb je središte europskih putnih pravaca. Nedostaje nam željeznica… Problem je pruga od Rijeke do Zagreba, tzv. nizinska pruga. Kina bi se tu pojavila s kreditom. Mi očekujemo izravne investicije, da Kinezi rade tvornicu, a ne treba preko noći očekivati take stvari. Svi ti pokušavaju, veće države će imati veću korist, a manje manju korist”, poručio je.

Dekan Verna komentirao je i kineski Huawei koji je pod sve većim pritiscima istražitelja u EU.

“Huawei ima razvijenu 5G mrežu. SAD ih odavno optužuje i napravili su veliki pritisak na kompaniju… Ako će biti javni natječaj u EU, u 5G mrežu će se ulagati europski novci i Kina će se pojaviti kao jak konkurent. Hrvatska je potpisala sporazum koji se ne mora realizirati, to su samo namjere. Taj sporazum podrazumijeva da država odnosno EU investira svoj novac. Kina ulazi u područje firmi visokih tehnologija u EU, ušla je u luke. U Njemačkoj ulaze u kompanije koje se bave robotikom. Njemačka će pratiti sva kineska investiranja u tehnologiju i ako ulaganja prijeđu određenu razinu, Njemačka će ih zaustaviti”, rekao je Cvrtila.

Špijunska afera sa Slovenijom je smiješna

Komentirajući špijunsku aferu sa Slovenijom i skorašnji sastanak predsjednice s kolegom Borutom Pahorom na tu temu, Cvrtila je poručio: “Slučaj Snowden je pokazao da svako svakog špijunira. Sa Slovenijom imamo povijest špijunskih afera. Ova posljednja afera je poslužila za unutarslovenske političke odnose. To se često događa između Slovenije i Hrvatske. Tako se lako mogu zamagliti drugi procesi. Ovo je smiješna afera. Slovenci nas optužuju da smo prisluškivali ljude koji su zlorabili svoju poziciju kako bi utjecali na međunarodni postupak”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.