Mačkić: Ministarstvo ima pravo braniti svoju reformu, ali to rade na loš način

Vijesti 11. svi 201912:51 > 12:56
Ilustracija

Velibor Mačkić, docent na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, na Katedri za ekonomsku teoriju, jedan je od rijetkih hrvatskih ekonomista koji je jasno i glasno stao na stranu sindikalnog referenduma na temu '67 je previše'.

“Smatram da oko pitanja uvođenja bilo koje javne politike, pa onda i ekonomske, čovjek ne smije razmišljati prvenstveno o sebi, pitati se koji je moj interes kao pojedinca, nego se treba pitati koji je interes čitavog društva. To je u suštini i definicija ekonomije. Ona bi trebala maksimizirati društveno blagostanje. Mi se sada u Hrvatskoj susrećemo sa situacijom da se maksimizira blagostanje pojedinaca, dok kao društvo i ekonomija nazadujemo”, rekao je Mačkić portalu Net.hr.

“Mirovinska reforma je zapravo pravi prikaz političke ravnoteže hrvatskog modela kapitalizma. Riječ je o političkoj patronaži proračunskih resursa, koji su ograničeni i dodjeljuju se različitim interesnim skupinama u zamjenu za njihovu izbornu podršku. Pritom bi svi mi trebali plaćati troškove. Ako je problem fiskalni, a stanje s mirovinskim sustavom u Hrvatskoj jest prije svega fiskalni problem, trebalo bi prvo provesti rezove na rashodovnoj strani, a tek onda slijede zahvati na strani prihoda. A u Hrvatskoj se cijeli problem želi riješiti na prihodovnoj strani, želi se baciti teret na radnike, a da se uopće ne razmatra rashodovna strana. Tako se ne mogu provoditi reforme”, objašnjava.

Mačkić ipak smatra da pomicanje granice umirovljenja na 67 godina nije najveći problem ove mirovinske reforme.

“Za mene osobno to nije najveći problem ove mirovinske reforme, ali nije niti nevažan. U Hrvatskoj je u proteklih 30 godina provedena jedna jedina strukturna reforma, mirovinska reforma – a ovim potezom – vratili smo cijeli proces unatrag. Pravi problem je na tržištu rada i tamo se treba riješiti. Mirovinski sustav treba omogućiti donju granicu odlaska u mirovinu, a Zakon o radu gornju”, kaže Mačkić.

Ministar Pavić tvrdi kako će zahtjevi sindikata državu, odnosno građane, koštati čak 45 milijardi kuna.

“Ne znam odakle ta brojka! Naše političke elite su zastrašujuće netransparentne. Naš proračun nije transparentan, donošenje javnih politika je netransparentno, naše reforme su netransparentne. Nemam dvojbi oko toga rade li u Ministarstvu kompetentne i stručne osobe. Ovako, oni na temelju ne znamo čega vade brojku od 45 milijardi duga i de facto ucjenjuju: Vi ste ti koji ćete biti krivi za tu brojku. Oni zapravo prebacuju krivnju na drugoga”, kaže Mačkić dodajući kako Ministarstvo u svakom slučaju ima pravo braniti svoju reformu, ali da to radi na loš način.

“Naravno da Ministarstvo ima pravo braniti svoju reformu, pa i iznositi stav o referendumskoj inicijativi. Ali mislim da to rade na loš način. Ne dolazi do sučeljavanja mišljenja, nego dociranja. Rade to manipulativno, sugestivno. A to nije dobro. Zapravo je ironično da ministar Pavić ovo naziva informativnim. On je u fazi pripreme reforme morao biti mnogo informativniji i transparentniji”, kaže Mačkić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.