Svjetlosno onečišćenje globalni je problem, a prvi kongres u Hrvatskoj o toj temi održat će se na otoku Rabu točnije od 14. do 16. lipnja u Loparu, najavili su povodom Međunarodnog dana svjetlosti mr. sc. Albert Cattunar kao voditelj kongresa i Dobrica Rončević kao predsjedatelj organizacijskog odbora.
Kongres organizira Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko goranske županije i Udruga Naše Nebo – Udruga za zaštitu noćnog neba, u suradnji s mnogobrojnim partnerima. Kako je tom prilikom istaknuto, na kongresu će se prvi puta sagledati ova problematika koja je dugo godina bila zanemarivana, a poseban naglasak dat će se zaštiti zdravlja ljudi i biljnog i životinjskog svijeta uz artikulaciju i prijedlog adekvatne zakonske regulative za zaštitu od svjetlosnog onečišćenja.
Svjetlosno onečišćenje (zagađenje) svako je suvišno rasipanje umjetne svjetlosti izvan područja, koje je potrebno osvijetliti (nepotrebna i prekomjerna rasvjeta) odnosno promjena razine prirodne svjetlosti u noćnim uvjetima uzrokovana unošenjem svjetlosti proizvedene ljudskim djelovanjem.
“Istraživanja su pokazala da 80 posto svjetskog stanovništva, od čega preko 90 posto stanovnika Europe živi pod svjetlosnim onečišćenjem”, rekli su sugovornici Novog lista.
“Nadalje, podaci su pokazali da je svjetlosno onečišćenje Zagreba veće čak i od Hong Konga, a u Hrvatskoj se po stanovniku na javnu rasvjetu troši 2 puta više od ograničenja postavljenog u Sloveniji, te 6 puta više od prijedloga smjernica Europske komisije”, zaključak je Cattunara i Rončevića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.